| Dedeu04 a întrebat:

Ce calitati trebuie sa ai pentru a deveni avocata?

4 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Ai nevoie de studii, dar si de aptitudini de comunicare, de curaj, de capacitatea de a gandi repede, de a gasi solutii, de memorie pentru a tine minte date importante, de capacitatea de a te exprima in public, posibiliatatea de a convinge pe ceilalti.

| Grigore666 a răspuns:

Oricine poate face dreptul, sa-l practici e mai greu, trebuie sa inveti tot timpul, apar tot timpul acte normative noi iar cele vechi se schimba des. Iti trebuie minte, memorie, prezenta de spirit, usurinta in exprimare si in redactare. Succes si numai bine!

| Skumpete a răspuns:

Treabuie sa fii destepta, seriosa, sa fii stapina pe deciziile tale, si sa inveti apropo este mult de invatat! Fundita?>

| Dandelion7 a răspuns:

In primul rand o pregatire buna ( stiu ca asta nu e calitate, dar sunt termeni stricti ), in rest, seriozitate, capacitate de a fi adaptabil sa situatie, inteligenta, putere de convingere, un spirit invincibil, un stil propriu si multa munca. Si mai trebuie safi si foarte dedicata de asemenea. E frumoasa meseria, daca stii sa o practici.
Multa bafta!
O zi minunata!