| Ionut12437 a întrebat:

Salut, cine poate sa îmi spună toate trupele speciale actuale ale României, atât ale politiei cât și ale armatei?

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O fi sau nu lista exahautiva, pe aceasta am gasit-o
https://ro.wikipedia.org/wiki/For%C8%9Be_armate_speciale_din_Rom%C3%A2nia

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Bre, USLA era pe vremea lu' raposatu'.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Bre, Brigada Antitero care apartine actual de SeReI, este fostă Unitatea Specială de Luptă Antiteroristă (USLA) happy

reiese si din urmatoarele " USLA Unitatea Specială de Luptă Antiteroristă (abreviere: USLA) a fost o unitate militară centrală de specialitate, subordonată Ministerului de Interne.
După 1990, unitatea ia denumirea de Brigada Antiteroristă (BAT), fiind integrată în Serviciul Român de Informații. "

daca ma contrezi, da-mi ceva mai greu totusi! laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Pai da dar ziceam ca usla nu mai e ce nu intelegi?

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Pai da, numai este de pe vremea cand niste idioti au impuscat cativa usla de astia crezand ca sunt teroristi laughing
ce prostie si ce oameni beti si cum circulau zvonurile in 89' prin telefonul fara fir...o arata foarte bine si filmul "Hîrtia va fi albastră" recomand sa-l vezi este un film minunatwinking

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Altul care scoate uslasii martiri nevinovati, zi si de securitate ca nici aia n-au tras in aia 1500 de morti laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Nu scot pe nimeni din nimic, ca nu am fost acolo, stiu doar din documentare ca a fost o bulibășeală specific romaneasca

dar pe langa asta ce zici de miile de revolutionari care iau indemnizatii de 34 de ani? circa 1900 de lei/luna per revolutionar, iar printre ei sunt o multime sunt IMPOSTORI care nu avut nimic de a face cu revolutia!
se estimeaza ca ar fi mai multi de 13.000, tabelul urmator atatia da https://newsweek.ro/......i5wbmc.jpg

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu a fost nici-o bulibaseala, a fost un plan bine pus la punct de ceausescu si securitate in cazul unei posibile invazii URSS dar a fost modificat si folosit pentru o posibila revolta pentru ca ceausescu se temea din ce in ce mai mult de o revolta interna, planul s-a numit lupta de rezistenta pe teritoriul vremelnic ocupat de inamic. Securisti si trupe usla bine pozitionati in puncte strategice si echipati cu tehnica de ultima generatie la acea vreme, lunetisti cu viziune de noapte, dispozitive speciale sa nu se vada de unde trage, se tragea in rafale si la anumite ore, se tragea in taburi, in unii soldati si revolutionari, planul era de panicare a populatiei si fortarea lor inapoi in case.
La inceputul anilor 90 s-a stiut exacr ce s-a intamplat dar securitatea a mistificat atat de mult adevarul incat te-a facut sa crezi ca a fost bulibaseala, securitatea avea si un departament specializat pe asa ceva, se numea D de la dezinformare.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Nu te stiam pasionat de acest subiect, iti spun ca am vazut destule documentare pe aceasta tema- a revolutiei de la 89', dar nu prea m-a interesat asa tare subiectul incat sa imi incarc memoria si sa pun oarece empatie, atat de multa incat sa retin in amanunt chestii si detalii, astfel ca din arhiva mintii mele am dat erase si nu delete, cu multa vreme inainte
insa ma bucur ca mi-ai reamintit niste chestii din "istoria noastra dureroasa"
iar mai bine imi pare ca esti un tip informat!

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu o sa afli adevarul de la documentare, informatiile sunt luate din cartea tragatori si mistificatori
https://www.emag.ro/......D0KMRGBBM/
cartea e scrisa in baza dovezilor adunate in ani de zile, dovezi de la CNSAS si marturii.
Da, sunt pasionat de subiect, am devenit pasionat cand am vazut cum eroii nostri sunt calcati in picioare, uitati si istoria masluita.
Sunt scosi ca si eroi dictatorul si securitatea.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Bravo tinerewinking

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa nu uitati de Politia Locala.
Aia sunt cei mai speciali.

| Lupică27 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=jTOCMY-Emm0
o filmare cu fortele speciale politiene
https://www.youtube.com/watch?v=0x8yRc7egxM
aici avem jean darmmeria pentium elite
https://www.youtube.com/watch?v=PiP6_zqWs78
si un bonus