| DanieluS1 a întrebat:

cine stie la facultatea de automatica si calculatoare cum se face admiterea si ce fel de matematica trebuie sa stii, cu programarea stau bine insa cu matematica nu ma prea impac..si cine stie despre ce e vorba sa imi dea cat mai multe detalii va rog!

2 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Poate ai vrea sa specifici si orasul in care vrei sa te duci. La Bucuresti stiam ca se da la Matematica M1 si la Fizica admitere.

La Iasi se da admitere la Matematica M1 (test grila). Nota din test conteaza in proportie de 90%, restul de 10% fiind media de la BAC (asta pentru sectia de Calculatoare si Tehnologia Informatiilor). Daca vrei la Ingineria Sistemelor (partea facultatii care se ocupa de automatica) nota de admitere este alcatuita din media notei obtinute la Informatica/Matematica/Fizica la BAC si media de la BAC. (MA = 0, 5×MB + 0, 5×NMIFB )

| DanieluS1 explică:

La Timisoara, adica ma intereseaza mai mult cu matematica ce fel de matematica trebuie, avand in vedere ca eu termin liceul de matematica-informatica.Stii cum e, mi-a placut matematica da doar pana a inceput sa se imbine cu alfabetul laughing