| Twister09 a întrebat:

Salut, dacă știe cineva cum e sa fii soldat /gradat profesionist în armata. Si ce trebuie sa facă?
Am auzit ca nu trebuie bacul pe aceasta funcție este adevărat?
Dar ca personal civil în armata trebuie bacul?

1 răspuns:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Nu, nu trebuie sa ai bacul ca sa ajungi in corpul de sgp.
Cum sa fie... Sincer depinde de arma, de functie, de ce oameni dai si de tine. Unele arme si functii sunt mai ok si la altele is grele ca naiba. De facut faci ce ti se ordona si atat. Daca unu mai mare ca tine in grad iti zice sa muti o lada de colo pana colo tu DOAR atat faci, nimic in plus nimic in minus. O sa ai tabere de instructie in care o sa fii plecat din garnizoana ( orasul unde ai sa fii alocat ) unde o sa faci instructie si o sa fugi de tampit pe camp, o sa fie zile in care o sa va ascundeti de control pe un camp sau undeva la dos si efectiv o sa steptati sa treaca orele si atunci cand o sa vina vreun control o sa va faceti ca va instruiti pana pleaca dupa aia o sa va puneti la loc sa stati pana vine ora 4. O sa ai de suportat un monument de prostie din partea celor mari in grad ( majoritatea sunt prosti de bubuie si nu ai ce sa le faci, ma rog la mine a fost o faza in care am pus jos un ofiter pentru ca se "juca" prea mult de-a artele martiale cu mine si dupa nu mi-a mai facut nimic ), situatii tampite si fara nici un sens, ordine care se contrazic unu pe altul si intr-un final tot tu esti vinovat. Cam asta e armata in majoritatea cazurilor. Dar mai e o fata a armatei unde te pregatesti serios, ai exercitii cu aliatii NATO, ajungi sa ai niste amintiri unice si frumoase, faci schimb de experienta cu alte tari si multe alte chestii pe care n-o sa le zic in detaliu aici ca m-ar inchide astia laughing. Combina partile astea 2 alea armatei si o sa iti dai seama cat de cat cum e sistemul.