| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Dupa terminarea bacalaureatului, vreau sa depun dosarul pentru a fi admis la academia de politie. Printre documentele necesare se cere si autobiografia candidatului iar un paragraf mi-a atras atentia si m-a pus pe ganduri, acesta spune asa:
"Candidatul va menţiona dacă a fost arestat, judecat, condamnat, ori este în curs de urmărire penală, judecare sau în executarea unei sancţiuni penale, prezentând detaliat în ce au constat faptele, când s-au produs şi când s-a luat hotărârea în cauză. "
Problema este urmatoarea, in decembrie 2020 am comandat niste pocnitori de pe internet(o baterie cu 4 focuri si un pachet de pocnitori, la finalizarea comenzii nu mi-a cerut niciun document, doar adresa si numarul de telefon, ceea ce m-a facut sa cred ca toata lumea poate comanda, eu nestiind regulile privind regimul arme si munitii) fara sa am permis de padurar sau ce se cere pentru a fi in legalitate. Polițiștii mi-au spus la acea data ca voi fi chemat pentru audieri pe 4-5 ianuarie 2021 pentru declaratie. Nu stiu cum si de ce dar am fost chemat de abia in martie anul acesta, adica 2022 pentru declaratie. Am vorbit cu polițistul respectiv si mi-a spus ca sunt declarat doar suspect, nu inculpat(deoarece am cooperat la predarea materiei pirotehnice, nu am antecedente penale iar comanda a fost mica si nu am pus viata nimanui in pericol), voi fi judecat pentru confirmare renunțare la urmarire penala, nu se va dispune nicio sanctiune, evident, iar acest lucru nu ma va afecta. De asemenea am platit si cheltuieli judiciare, un cuantum de 100 lei. La inceputul lunii iunie am avut judecata la tribunal (nu a fost nimic special, a durat maxim 2 minute) in care judecatorul a confirmat renuntarea la urmarirea penala, am vorbit cu dânsul si mi-a spus sa stau linistit ca ceea ce s-a intamplat nu va aparea in cazierul judiciar. De asemenea, pe citatia primita prin posta(in care eram chemat in instanta) scria ca prezenta nu este obligatorie, adica puteam sa raman si acasa si sa vina soluționarea prin posta, insa am vrut sa fiu sigur de ceea ce se intampla si am fost la fata locului.
Totuși, chiar daca mi s-a spus ca acest lucru nu va aparea in cazier, am ramas nelamurit la citirea paragrafului in care se cere autobiografia canditatului, cel scris cu ghilimele mai sus. Teoretic, la ceea ce am participat a fost o judecata, chiar daca s-a dispus renunțarea la urmarirea penala si nu am primit nicio pedeapsa/sentinta, nu? Credeti ca ma va incurca pentru admitere si nu imi va fi aprobat dosarul de inscriere la probe?
Va rog frumos sa ma ajutati deoarece sunt foarte confuz si nu stiu ce sa fac.

1 răspuns:
| Ali1998 a răspuns:

Când ai asemenea întrebări, cel mai bine este sa suni la IPJ ul județului tău și sa ii întrebi direct pe ei, la compartimentul de resurse umane. Dosarul de înscriere nu va avea cum sa fie respins, în cel mai rău caz ți se va spune sa refaci autobiografia și sa specifici anumite aspecte, atunci când vei merge la IPJ să îți bagi dosarul.