| coadadematura a întrebat:

Salut.
VA ROG AJUTATI-MA!
In decembrie 2020 am cumparat de pe net cu un coleg pocnitori (de acelea cu un foc, 3 focuri etc) si 2 baterii de artificii (cu 5 focuri fiecare) si nu stiam ca site-ul respectiv este urmarit de poliție iar cu 3 zile inainte de revelion 2020 au venit 2 polițiști la mine acasa si la colegul meu ca sa ne confiste comanda. Precizez ca la momentul săvârșirii faptei eram minor, 17 ani. Am fost dusi la sectie la regimul arme si munitii, ni s-a facut proces verbal amandurora, in care era scris ce conținea comanda etc si ni s-a spus ca vom fi contactați pentru a da declaratii dupa 4 ianuarie 2021 cand sectia de politie isi va relua activitatea, insa nu a fost asa.
La inceputul lui martie 2022 am fost eu si colegul meu la sectie, am dat declaratia (in care scria ca eram minori la momentul savarsirii faptei, am cooperat la predarea lor, nu stiam legile, am cumparat doar pentru scopul de a le folosi la revelionul 2020-2021) iar polițistul a spus ca suntem doar suspecti, nu inculpați iar dosarul se va da spre soluționare, renunțare la urmărirea penală.
La inceputul lui aprilie am primit o foaie de la Parchetul de pe lângă Judecătoria orasului meu cu titlul "Comunicare Ordonanță De Renunțare La Urmărirea Penală" si tot pe aceasta foaie mai era mentionat si faptul ca trebuie sa platesc cheltuieli judiciare (o suma mica oricum) la trezoreria statului iar chitanța eliberata trebuie sa o depun la grefa Parchetului in vederea inchiderii dosarului (acelasi lucru a primit si celălalt baiat). Colegul meu a primit urmatoatea zi o alta foaie in care va trebui sa se prezinte la inceputul lui iunie la tribunal pentru proces insa eu momentan nu am primit aceasta foaie, banuiesc ca o voi primi si eu.
Eu vreau sa ma inscriu anul acesta la Academia de Poliție sau scoli de subofiteri pentru a da probele si vreau sa va intreb daca ceea ce am povestit mai sus imi va aparea la cazierul judiciar, daca ma va împiedica sau nu in participarea la concursul de admitere. Toate acele foi imi dau de înțeles ca NU ma voi alege cu dosar penal, dar vreau sa aud si parerea altor persoane, poate se afla cineva aici care lucreaza in domeniu si ma poate ajuta.
Rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Renuntarea la urmarirea penala inseamna ca nu vei fi condamnat si nu vei avea cazier judiciar, asa ca vei putea candida la o scoala de politie.
Conform L.290/2004, privind cazierul judiciar, rep. in 2009, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.15.(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
f) s-a dispus renunţarea la urmărire penală sau clasarea faţă de ele ori s-a pronunţat o hotărâre definitivă de achitare sau de încetare a procesului penal;"
De altfel, fiind minor la data savarsirii faptei, se putea lua impotriva ta doar o masura educativa, de regula neprivativa de libertate.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa-i spuna cineva Violleti2022 ca daca s-a renuntat la inceperea urmaririi penale inseamna ca n-ai cazier. Cazier ai cand ai fost judecat si condamnat. Pe mine m-a blocat ca i-am mai spus o data ca scrie raspunsuri aiurea. Este un fel de Jassmina 2.

| coadadematura explică (pentru Salontanul):

Aoleu, Jassmina, mereu recalcitranta

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar stiai ca pocnitorile sunt ilegale si totusi ai purces la cumpararea lor.
Ma rog, daca cazul se judeca si se renunta la urmarirea penala, atunci aveti sanse sa scapati fara dosar penal, dar asta nu stim acum, pana nu se pronunta sentinat definitiva.
Din pacate, la Academia Militara sau de Politie, nu se accepta peroane cu cazier patat.
Sa speram ca nu te alegi cu unul, dar asta inseamna ca trebuie sa ai un comportament exemplar de azi inainte.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai tu vrei sa te duci la politie si nu faci diferenta intre inculpat si martor? Mdah, o sa fii un politist ideal.

| coadadematura explică (pentru GabiDumitrescu):

Pe chestiile astea le inveti pe parcurs
Nu se naste nimeni invatat
Le inveti in cadrul scolii/facultatii de politie
Nu iti dai seama?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru coadadematura):

Daca ajungi la 18 ani si nu ai habar de diferenta intre contraventie si infractiune... sa avem pardon. Mai ales ca in cazul tau ai fost implicat intr-o treaba cu iz penal.

| gigite a răspuns:

Daca vrei cariera de politist, unde sunt cunostintele tale despre prevederi legale si respectarea lor?

| elemonis a răspuns:

Buna.
Nu vreau sa crezi ca dau cu,, hate". Nu este deloc asa, insa sa stii ca din punct de vedere legal daca nu ai stiut ca pocnitorile nu sunt legale, nu te exonereaza de raspundere, deoarece se presupune ca inainte sa faci ceva trebuia sa stii din punct de vedere legal ce este bine si ce nu este bine sa faci sa zic asa.
Din cate stiu nu trebuie sa ai cazier la politie si Academie si daca stam si ne gandim logic: cei din politie si academie si nu numai ar trebui sa fie primii care sa dea un exemplu si ar fi,, ciudat" ca exact ei sa aiba cazier. Eventual ca sa fii tu sigur 100% si cu inima impacata intreaba chiar la sursa: politie si Academie si vezi ce zic.
In legatura cu dosarul tau: daca ai posibilitatea materiala, iti poti lua un avocat sau sa consulti unul si sa iti consulte dosarul si sa vezi ce iti zice in legatura cu dosarul in care esti.