| M1989 a întrebat:

Este cineva care a lucrat la cules de mere in Anglia? As vrea sa stiu si eu cat este norma la o zi de lucru?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A lucrat fiul meu. Nu ai normă. Cât ai cules, atâta te plătește. Șirul de pomi avea 1, 5 km lumgime. Culegeau în niște coșuri atârnate în față pe corp. Dacă ajungeau la capătul șirului de pomi, trebuiau să se întoarcă la celălalt capăt la 1.5 km distanță, ca să depună merele în palet. Au constatat că dacă se plimbă printre pomi, nu reușesc să câștige nici cât să își scoată banii de mâncare acolo. Așa că erau nevoiți să alerge cu coșul cu 10 kg de mere pe ei.
Nu aveau voie să scuture pomul, trebuiau să culeagă fiecare fruct cu mâna. Dacă aveau măcar un fruct lovit în palet le refuza plata pentru cele 500 kg culese, adică la tot paletul. Nu lucrau numai la cules ci și la depozit la ambalare. Dacă vedea șeful că se mișcă încet. urla la ei și îi penaliza la salar. Dacă crezi că e o joacă, stai acasă.