| Bonea_Dani_1999 a întrebat:

Facultatea de Medicina Sau de Drept? Care merita sa o urmez? Este adevarat ca poti profesa in domeniul juridic ca magistrat, jurist etc. doar in cazul in care ai pile sau foarte multi bani? As dori raspunsuri doar de la cei in cunostita de cauza daca se poate. Tin sa mentionez ca sunt din Craiova, iar facultatea tot aici as vrea sa o urmez. Multumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Profesia ti-o alegi dupa ablitatile tale, nu dupa ce merita!
Chestia asta de "meritat" este foarte relativa si total fara sens, cand vine vorba de o cariera care o faci de placere, sau din obligatie, sau pur si simplu de pomana, pentru o diploma, care oricum nu-ti foloseste la nimci daca stai acasa si nu practici nimic.
Deci, gandeste-te bine in primul rand daca esti capabil sa inveti inca 10 ani, pe rupte, cu zeci de examene si specializari, dupa care, non stop invatat ca medicina evolueaza ca si tehnologia!

Daca nu ai atractie pentru medicina, nu merita sa petreci 10 ani din viata, invatand si chinduindu-te.
La fel si pentru Drept!
Sunt mii de romani anual care termina dreptul si doar 5% isi gasesc de munca. Ce se intampla cu resutul?
Nimic! Merg la munca prin Europa sau stau acasa, cu fundul pe dimploma!
Daca nu stiai, iti spun eu: nici o facultate nu vine cu post asigurat, la terminarea ei. Aia este problema ta, sa mergi pe la spitale, sa bati la usi, sa participi la concursuri si daca ai noroc, sa gasesti un job.
Daca iti place sa te faci medic, atunci pui mana si inveti pe rupte chimia si anatomia, inca de pe bancile scolii generale, si ajungi sa o practici pe oameni, dupa vreo 10 ani de studiu (6 ani facultatea si 4 ani rezidentiatul).

Cu facultatea de drept, trebuei sa ai memorie buna, sa retii toate legile si articolele fiecarei legi, sa stii sa o interpretezi si sa o poti aplica in cadrul juridic.
Ca sa ajungi magistrat, iti trebuiesc vreo 20 de ani de muncit prin judecatorii, ca sa obtii experinta si sa iti iei calificarile necesare.
Jurist poti ajunge cel mai simplu si usor, dupa terminarea facultatii, fiind si o pozitie de stat intr-un birou si certificat acte.

Uita de pile si cunostinte, ca pana ajungi tu sa termini facultatea, societatea se schimba si s-ar putea sa intrii direct in puscarie, daca te denunta magistratul respectiv, ca i-ai dat spaga.
Invatati-va sa fiti oamnei cinstiti, daca vreti sa fiti tratati cu respect sis a aveti o sanasa la viata!
Mai lasati closcariile si sarlatania, daca vreti sa schimbati ceva in tara!

| ALGator a răspuns:

Am un singur comentariu. O mentalitate foarte răspândită în România la intelectuali e că învățătură = chin. Asta ii derutează pe mulți tineri care compară anii de pregătire pe care ii necesita o anume meserie. Învățătură = cheltuială, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăia care zic de pile și-au 'cumpărat' licențele pe la facultăți private.

| Strudel2punct0 a răspuns:

Iti recomand sa te gândești bine, sa alegi în primul rand meseria pe care ți-o dorești, după abilitățile tale. Medicina este o facultate grea cu multe riscuri, iar dacă te uiți doar la partea financiara, mai bine las-o moarta. Îți trebuie multa minte, fler, dedicație. Nu este o meserie ușoară, iar dacă o faci doar pentru bani... Cat despre Drept, nu am cunoștință, decât ca este o facultate de asemenea grea. Cele doua meserii sunt cam din sfere diferite, analizează bine și alege în primul rand cu sufletul.

| Adry05 a răspuns:

Aia care-ti place, si ti se potriveste. Nu va mai duceti la medicina pentru bani, ca noi cand mergem la doctor vrem sa fim tratati nu doar sa va umplem buzunarul.

| Donsavas a răspuns:

Doar de tine depinde in ce locuri te clasezi. Posturi sunt. Pile sunt multe, banii se doresc, da tot omul isi asuma responsabilitatea si munceste pe masura. Daca ti se potriveste domeniul, cu siguranta te vei descurca. Cu cat e populatia mai mare, cu atat e nevoie de mai multi oameni in aceste domenii.