| Mari8804 a întrebat:

Sunt la filologie in clasa a XI-a si ma gandesc serios sa dau la Drept. As dori sa obtin niste raspunsuri de la cei care au trecut prin aceasta facultate sau au cunostinte exacte in domeniu.
-Se merita sa plec din Iasi la Facultatea de Drept din Bucuresti sau sa raman la Facultatea Alexandru Ioan Cuza..care este mai buna?
-Ce trebuie sa faci pentru a ajunge notar?
-Cum sta treaba cu stagiatura pe langa un avocat si cati bani trebuie platiti pentru treaba asta?
-As avea sanse sa ajung notar, avand in vedere faptul ca nimeni din familia mea nu are treaba cu domeniul juridic?( ma refer la pile)
-La cat ajunge salariul unui notar public?
Multumesc anticipat. FUNDA pentru cel mai concret raspuns.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.tu alegi! --- nimeni nu a studiat concomitent la ambele pentru ati putea raspunde care dintre cele doua este "mai buna"!
2.gasesti raspunsul in link: http://www.uniuneanotarilor.ro/? p=3#panel-1
3.depinde de performanta materiei cenusii din dotare, de pasiunea si placerea in ceea ce faci, de motivatie
4. profesii precum cea de notar sau cea de avocat sunt profesii liberale, automome. Avocatii si notarii nu au salarii, ci venituri --- realizeaza venit numai daca au clientela!

| Mari8804 explică (pentru alessia5158):

Dacă nu ai clienți, atunci mori de foame cu Dreptul.