| Napster123 a întrebat:

Imi doresc o cariera in graphic design. Nu pot sa spun ca am experienta, vin din alt domeniu, dar imi place extrem de mult sa lucrez in Photoshop. Ce ma da inapoi este faptul ca de fiecare data cand caut job-uri specifice domeniului de mai sus, toate cer experienta 1an, 2, 3, 5, etc. Chestia asta ma face sa inteleg faptul ca majoritatea companiilor din Romania, pur si simplu nu ofera sanse, dar in acelasi timp, este o mare gaura in domeniul IT. Nu inteleg de ce nu te iau de la 0, asa cum se intampla si in strainatate? Imi puteti oferi niste sfaturi, va rog? Chiar imi doresc sa lucrez in domeniu.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ai aplicat tu la vreo firma si te-a respins din start? Lasa ce scrie in descriere, tu aplica.

| JicaContra a răspuns:

"Nu inteleg de ce nu te iau de la 0, asa cum se intampla si in strainatate"

ma cam indoiesc eu ca in strainezia se intampla asta, nimeni nu vrea sa te ia in IT de la 0 dintr-un motiv destul de evident, s-ar putea sa nu ai talent si sa se trezeasca, ca au investit timp si bani in cineva care pur si simplu nu are capabilitatea de a face meseria aia

in schimb si in Romania am auzit de o tona care fac cursuri pe banii firmei, de gen CISCO pana la nivel avansat, insa asta dupa ce a fost angajat 1-3 ani in firma cel putin, si sefii stiu ce ii poate pielea in domeniu

iar, la sfarsitul zilei, daca, chiar stii meserie, poti sa treci pe CV ca ai 15 ani experienta, ca nu verifica nimeni, mai ales in Romania, mai ales la photoshop (daca era o firma de securitate, consultanta, avocatura, etc. care umbla cu informatii confidentiale, atunci poate, dar pentru photoshop, nu sta nimeni sa te verifice) si oricum, NU esti niciodata angajat numai pentru CV, ci pe baza unui interviu, si atunci se si determina ce si cat stii

| nicu991 a răspuns:

Freelancing.