| KamiM a întrebat:

Imi poate spune cineva ce facultate ar trebui sa fac pentru a lucra in domeniul publicitatii? Ma pricep foarte bine la promovarea anumitor produse si chiar m-ar intersa sa ma ocup de reclamele de la televizor sau chiar sa lucrez la o companie specializata in asa ceva. Sper ca ma puteti ajuta.

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Facultatea de Jurnalism si Stiinte Comunicarii - sectia Publicitate
sau
SNSPA - Publicitate

Pentru Publicitate exclusiv, iti recomand SNSPA, intrucat sectia de la FJSC este destul de noua ( in plus, primul an jumatate vei face materii din trunchiul comun si abia dupa aceea te poti specializa pe o anumita ramura a Jurnalismului, in cazul tau Publicitatea ). In final, alegerea iti apartine doar tie si ar trebui sa te interesezi si de modalitatile de admitere, ce cursuri faci in caz ca vei intra, etc. Bafta!

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Nu iti sugerez sa urmezi Jurnalismul. Vei fi dezamagita. Iti recomand cu caldura ca si PR facultatea de publicitate din Cluj Din cadrul facultatii de Stiintele Comunicarii. Exista sectie de PR si in Buc dar acolo nu vei invata prea multe. De asemenea iti recomand sa urmezi ateliere de PR, apar in marile orase de 1-2 ori pe an si diplomele nu sunt degeaba.

| Cezar a răspuns:

Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicări

Există în Bucureşti. Astfel de liceu ai nevoie pentru, promovare, reclamă etc.
Numai bine!