| Viorellll a întrebat:

Salut, imi poate spune cineva ce pot iesi dacă urmez un liceu cu profil pe științe sociale? Mai exact ce facultati pot urma si in urma facultăților ce ies, ce pot lucra?

Răspuns Apreciat de Editori
| DanielPH a răspuns:

Salut!
Liceul si facultatea sunt chestii diferite. Nu au legatura pe care o crezi. Tu ai nevoie de liceu doar ca sa iei diploma de bac si sa acumulezi niste informatii. Tu daca termini un liceu cu profil pe stiinte sociale nu inseamna ca nu poti da la armata, la inginerie, la MAI sau orice alt domeniu.

Un liceu pe domeniul facultatii iti ofera un mic bonus neglijabil in ceea ce priveste informatiile acumulate, cu unele chestii vei avea o oarecare familializare, insa din anul 2 nu te vei ridica prea mult peste ceilalti.

Fa ceea ce-ti place, ceea ce crezi ca ti se potriveste, nu te uita doar dupa bani sau dupa ce spun parintii. Poti deveni orice vrei, si sa stii, ca ceva greu facut din placere este ceva minunat, banii vin odata cu timpul, asa ca nu-l irosi facand ceva ce nu-ti place. Asadar du-te la un liceu care te atrage, invata, ia nota mare in BAC, nota mare in admitere si du-te la facultatea ce-ti ofera o poarta deschisa spre ceea ce vrei tu sa faci!
Succes!

2 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Un liceu pe un anumit profil nu inseamna si o facultate pe acel profil. Cu siguranta daca mergi pe stiinte sociale, care din cate stiu inseamna fara matematica in clasele 11 si a 12-a, iti va fi mai greu sa alegi o facultate de matematica sau inginerie, dar vei avea inca aceasta posibilitate. Liceul cu un anumit profil nu e o condamnare pe un domeniu, atat timp cat ai bacalaureatul luat, poti merge la orice facultate (atat timp cat iei si admiterea acelei facultati, daca este cazul). Eu am terminat inginerie si 20% din colegi erau veniti de la profile filologice si cu toate astea fie au recuperat lacunele din matematica si fizica, fie au copiat pe rupte laughing (ceea ce nu se face).

| AlexCristi97 a răspuns:

Orienteaza-te pe un liceu cat mai bun si tine cont ca sunt ultimii 4 ani de libertate mare (la facultate se mai pune presiune pe tine sa te angajezi, sa fii mai responsabil) asa ca vezi ce iti ofera atat posibilitatea sa cresti intr-un mediu bun cat si sa te distrezi la maxim.