| anonim_4396 a întrebat:

Salut, imi puteti oferi cateva informatii despre scolile postliceale?
In ce domenii sunt, cum se platesc taxele de scolarizare, si de cate ori, chestii informative de acest gen in general, multumesc.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Cam astea ar fi
electronică automatizări
electric
energetic
informatică
mecanică
producție media
agricultură
silvicultură
protecția mediului
servicii
comerț
turism și alimentație
industrie alimentară
economic
estetica și igiena corpului omenesc
sănătate și asistență pedagogică
transporturi
fabricarea produselor din lemn
construcții, instalații și lucrări publice
materiale de construcții
textile și pielărie
chimie
metalurgie
minier, petrol și gaze

Scolile postliceale iti dau certificat intr-un domeniu ales, dar nu se numesc studii superioare, deci vei fi tot elev, nu student.
Exista scoli de stat si scoli private. La cele de stat se da examen de admitere si poti prinde un loc gratuit, dar au si locuri cu taxa. La scolile private sunt numai locuri cu taxa. De regula taxa e in jur de 2000 lei pe an. Fiecare scoala decide cum vrea sa primeasca banii, deci face fiecare in parte ce vrea.