| CriStian17788 a întrebat:

Salut, imi puteti spune diferentele dintre mascati, jandarmerie, politie? Si la care este mai greu sa intri. Dau funda

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Mascati = swat (trupe de interventie speciala) se ocupa de atacat pe aia care iau ostatici, teroristi in actiune, interlopi periculosi, etc. si ii bat pana fac pe ei, pentru ca daca sunt terorisi, nu pot sa zica nimic dupa aia, doar ca din cand in cand mai gresesc "victima" si ajung la tembelizor

jandarmeria se ocupa in general cu mentinerea ordinii, de obicei bat pana nu mai pot protestatari care se afla in genunchi si cu mainile sus angry

piulitia se ocupa cu, cam orice infractiune comisa de cetateni obisnuiti, si au un ochi perfect format sa isi dea seama cine are cojones si cine e un amarat, asa ca, daca esti un amarat, te bat de iti suna apa in cap, ca nu ai ce sa le faci

te-am convins?

Răspuns utilizator avertizat
| Brizbriz a răspuns (pentru CriStian17788):

Merci blushing

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O explicat luca

| luckz123 a răspuns:

Serviciul pentru Intervenții și Acțiuni Speciale(mascatii) este unitatea centrală a Poliției Române care gestionează activitatea cunoscută sub conceptul de intervenții și acțiuni speciale, activitate complexă prin natura amenințărilor la care este expusă.
Jandarmeria Română este structura militară cu atribuții în asigurarea, menținerea și restabilirea ordinii și liniștii publice, transportul și paza valorilor, bunurilor și materialelor periculoase, cât și paza și apărarea obiectivelor de importanță deosebită.
Poliția este un organ armat al administrației publice centrale sau locale, instituit prin lege, a cărui activitate este reglementată de dreptul intern și actele normative internaționale
Diferentele dintre ei constau in gravitatea cazurilor la care sunt chemati, jandarmii si mascatii merg la cazuri mai grele.