| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune va rog daca e obligatoriu sa stau in preaviz? Daca imi dau demisia la zi e obligat sa semneze? Sau doar daca stau in preaviz imi semnează?

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Nu. Nu te mai duci, si-ti desface contractul de munca pentru neprezentare, nemotivat, 3 zile consecutiv. Citeste codul muncii.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Scrie in contract ce trebuie sa faci. De regula daca ai fost un angajat bun, iti semneaza pe loc sau a doua zi, dar asta nu putem sa stim noi. Fara consecinte se poate da demisia doar in perioada de proba de 3 luni.

| deswiss a răspuns (pentru Frank51):

Pai deja am un an si in contract scrie ca perioada de preaviz e de 21 de zile. Dar din cate am inteles la altii care au lucrat tot aici si si-au dat demisia la zi, nu le-a semnat.

| Sonia822 a răspuns:

Dar sa ai grija sa-ti fi primit banii.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu respecti perioada de preaviz si angajatorul nu este de acord sa pleci atunci iti va desface disciplinar contractul individual de munca pe motiv de absente nemotivate.