| croissant a întrebat:

Daca îmi dau demisia este obligatoriu să stau in preaviz?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu esti in perioada de proba, legal da e obligatorie perioada de preaviz. Asta se poate nevocia insa cu angajatorul.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa este legal, sa stai toata perioada de preaviz fiindca risti ca angajaotul sa-ti impuna daune ca pierzandu-te pe tine subit a pierdut productie si profit samd.

In orice caz, discuta extrapoliticos cu directorul tau cand iti demisi sa vezi daca accepta de comun acord sa nu mai stai in praeviz, fiindca iti pot imputa multe si iti pot face necazuri, fiindca legal au acest drept.

| haileewatson a răspuns:

Normal.