| Alina_Inna_1991 a întrebat:

Hello TPU, daca vreau sa imi dau demisia este obligatoriu sa mai stau inca cela 15-21 de zile de preaviz? Si daca nu mai vreau sa mai stau acele zile ce imi pot face angajatorii?

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Teoretic esti obligata sa stai 20 de zile in preaviz, cu program obisnuit.
Practic daca pur si simplu pleci, angajatorul nu poate face altceva decat sa-ti desfaca disciplinar contractul de munca

3 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Daca iti opreste din bani nu ar fi o problema dar, ceea ce poate fi mai rau este sa te puna sa le dai tu lor bani sub forma de "despagubiri", pentru ca le-ai stricat planul, productia, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, trebuie sa stai zilele convenite. Mai mult, program complet: http://www.avocatnet.ro/......misie.html

| NewTerminator a răspuns:

Daca n vrea sati aprobe repede(mai intai vb cu el) pur si simplu pleci fara sa anunti si in 3 sau 5 zile parca iti desface automat contractu de munca pe motiv disciplinar, da asta n te ajuta mai departe k vei aparea acolo ca angajat rau