| CatalinSebastian99 a întrebat:

Salut. In curand termin facultatea de medicina dentara si imi surade ideea de a pleca in state. Imi poate spune si mie cineva daca diploma este recunoscuta si mai exact ce echivalari mai trebuiesc facute? Si daca da in ce state este recunoscuta? Multumeschappy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, diplomele romanesti nu sunt recunoscute in nici o tara din lume.
Va trebuii acolo sa pui mana sa mai studiezi cativa ani, pe cineva care sa-ti plateasca studierea, cazarea si intretinerea ta in anii cat vei studia acolo si apoi sa-ti dai examenele, dupa care sa poti profesa. Trecuram si prin asta si te asigur ca nu-i usor.

| doctorandus a răspuns:

Standardele pot diferi de la stat la stat.

| relian a răspuns:

Daca ai facut facultate in Ro ori alt stat din afara SUA sau Canada, va trebuie sa aplici aici, pentru un program de educare, adica mai simpu spus, mai trebuie sa bagi scoala pe aici inca vreo 2-3 ani.

Asa cere American Dental Education Association ( ADEA CAAPID) Iti las un link, intri acolo, pui aplicatie, vezi ce vor, cerinte, poti sa suni chiar sa te lamureasca la telefon mai bine.

Nu stiu daca tu roman fiind te primesc astia aici, ma refer chiar sa mergi la scoala inca 2-3 ani, vezi si tu ce zic aia.
Daca tot vrei sa ajungi pe aici, de ce nu joci la programul ala de emigrare, Loteria Vizelor, asa face o persoana care este interesata sa mearga undeva, foloseste orice posibilitate.

Pt anul asta deja s-a jucat in octombrie, asa ca baga si tu la aplicatia asta cu dentisti, baga si la loterie, daca nu faci nimic cu astia cu scoala.Ai mai multe sanse.

Era un roman pe aici dentist, adica cred ca mai este inca, isi facuse si el cabinet, o dat faliment :)) asa de bun ce e. Cred ca so angajat iar pe undeva. Iam vazut cabinetul, un alt roman la ajutata, adica i-a facut cabinetu, ia montata toate acolo, nici na stat 2 ani si a lasat-o balta.
O romanca ce o cunosc, intimplator veni vorba de dentisti, a spus ca a fost si ea la dentistu asta roman si-a fost f nemultumita de ce i-a facut.

De vrei sa vii aici s-a lucrezi, trebuie sa fii bun, nu esti bun, nu te bagi. Daca te bagui si faci buleala la clienti, te dau astia in judecata :))
Daca doar lucri pentru cine stie ce clinica, la fel, de nu esti bun, te observa aia si te matura afara.

Nu te gindi ca in america merge oricum.Asa sa nu prea stii meserie dar sa ai un job, la dentisti nu merge, nu ai ce, sau cum.Merge ca doctor de familie, ca doctor de mai stiu eu, de astia care nu implica chestii complicate.
Dar dentisti, doctori chirurgi, pe aici nu te joci, ori esti bun, ori te lasi de meseria aia.

Ce vrei tu sa faci, ai doar diploma, daca te accepta astia pe aici, dupa va trebuie sa faci si experienta, o sa dureze pana o sa vezi cit de bun esti.

Numa tu stii cit te pricepi, daca iti place, pentru ca nu trebuie doar sa iti placa, trebuie sa ai si ceva talent, trebuie sa stii cit de cit si limba, mergi iar la scoala, aici e totu in engleza.
Unde stai, cine te tine, etc, trebuie aflate toate astea, apoi stii daca te bagi sau nu.
Bine asa sa depui aplicatie, poti, dupa vezi ce requirments sunt.

Ca idee in SUA sa devii dentist, dureaza in general cam 8 ani.Sint unia care fac si doar 7-5 ani, dar greu de tot. Daca mai vrei sa te specializezi pe ceva anume, cum e periodontic, sau altceva, mai bagi inca vreo alti 3 ani in plus :))

https://www.adea.org/......tists.aspx