| florin926481f a întrebat:

Salut,
In momentul de fata sunt la un liceu cu profil real matematica-informatica in clasa a 10 a.Cand am terminat generala nu m-am gandit si la ce voi face dupa terminarea liceului si imi pare rau ca nu am incercat si la liceul militar.
Acum ca ma apropii de clasa a 11 a m-am gandit ce voi face dupa terminarea liceului si nu pot sa-mi scot din cap academia militara si ma gandesc ca daca incercam si la liceul militar acum aveam un drum deschis in fata.
M-am hotarat de acum ca vreau sa dau la o academie militara(Fortele terestre) dar am niste intrebari la care nu am gasit un raspuns potrivit.
1.pot aplica in acelasi timp pentru toate cele 3 academii?
2.Mai conteaza media de la BAC daca iau note mari in examenele de admitere?
3.Cea mai importanta intrebare care m-a pus foarte mult pe ganduri deoarece sunt foarte multe pareri diferite:Am auzit de la anumite persoane ca daca ai carii o sa fii declarat inapt, eu am 2 carii(undeva in spate, nu se vad) si am de gand sa le rezolv ceea ce ar insemna ca o sa am 2 plombe, pot fi declarat inapt pentru 2 plombe?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| armygirl a răspuns:

1. Da. Îți depui dosarul la toate 4 academii chiar, Forțele Terestre, Aeriene, Academia Navală și Tehnică Militară și dai examen pe rand. Mai apoi îți alegi pe care dorești să o urmezi.

2. Contează numai în caz de departajare, dacă ai aceeași medie cu altcineva și la engleză și la proba a doua (slabe șanse să fie exact la fel, totuși).

3. Nici dacă ai carii, nici dacă îți pui plombe nu te declară nimeni admis. Contează doar să ai toți dinții în gura. Crede-mă, am pe cineva în armată și are 2 carii, și pana acum nu a avut nici o problema cu ele.

Spor la pregătire și sper ca te-am lămurit!

| armygirl a răspuns (pentru armygirl):

Nu te declara nimeni respins *
Scuze.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De trei ori nu