| edani99 a întrebat:

La facultate as vrea sa merg pe profilul de Comunicare si Relatii Publice. Este un profil care poate asigura o cariera/un job decent? Si in mare parte, care sunt joburile cel mai des intalnite in urma absolvirii acestei facultati? Bazandu se pe comunicare, daca stiu o limba straina, pot lucra in alta tara?

Răspuns Câştigător
| Ivy86 a răspuns:

Eu am absolvit facultatea asta în Timișoara și pot sa spun ca nu am prea învățat nimic. Aveam așteptări mai mari.
Desigur multa teorie despre comunicare, informații și tehnici de de comunicare.
Ce pot zice ca am învățat sunt tehnici de redactare jurnalistica (cum sa scrii și sa interpretezi o stire), despre publicitate, PR și marketing (foarte interesant) și ceva tehnici de editare în Photoshop (elaborare afișe publicitare, pliante etc)
Oricum ce faci în 3 ani poți cu ușurință face în 1 an daca elimini cursurile și informația inutila.
Daca esti bun și ești pasionat de marketing și publicitate poți obține un job bun (sunt realista, trebuie sa fii foarte bun)
Alte joburi ar fi în administrație, secretariat, jurnalism și altele din acest domeniu.
Deci depinde ce vrei... Cariera in marketing și PR sau în administrație (aici mai bine alegi științe economice, ai un plus).
Bafta.

1 răspuns: