| anonim_4396 a întrebat:

Salut la toata lumea! Ca tot e perioada inscrierilor la facultati, a venit momentul sa o fac si eu, dar ma framanta ceva intrebari la care ori cei din jurul meu nu au avut un raspuns concret, ori nu am gasit persoanele potrivite care sa ma lamureasca.
Am promovat bac-ul cu 8.11, sunt o fata destul de pasionata de lumea automotive inca de mic copil, nu asta ar fi problema, însă dupa terminarea unei specializari de genul Autovehicule Rutiere, nu stiu unde m-as putea angaja si cine ar reuși să mă ia pe mine in seamă pe vreun post, avand in vedere că acesta e un domeniu plin de barbati si mult misoginism la prima vedere.
Nu vreau nici sa pierd 4 ani ca dupa sa nu gasesc un loc stabil in zona Moldovei/sa nu ma angajeze nimeni doar din cauza genului meu. Sunt in dubii, ceea ce ma face sa ma mai gandesc si la alte 2 facultati de back-up, chiar daca nu sunt ceva ce sa ma multumeasca sufleteste.
De altfel, nu stiu care ar fi mai pretabila/cu orizonturi mai bune dintre AR și IM(inginerie mecanica).
Niste sfaturi m-ar ajuta enorm.
Multumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa fii constienta de un lucru clar: nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat, asa ca, indiferent cate facultati faci sau orice profil de facultate faci, nu vei avea loc de munca iar adevarata lupta incepe dupa cei 4 ani de facultate cand vanezi joburile si participi la interviuri si concursuri de ocupare a posturilor, alaturi de mii de alti ingineri, care au terminat in anii precedenti.
O sansa mai mare ai daca faci o postliceala de meserii unde inveti 2-3 ani, dar faci si practica in industria respectiva, in diverse firma sau ateliere si atunci acolo unde faci practica ai sanse la terminarea cursului, sa te angajezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te bloca în prejudecăți. Urmează-ți pasiunea.

| Frank51 a răspuns:

Ce legătură au cele 2 facultăți cu automotive? Sunt 2 lucruri total diferite.

Dacă îți place automatica du-te la automatică sau robotică. Sincer să fiu de la AR și IM nu văd oportunități.

| SkyGame a răspuns (pentru Frank51):

Nu AR-ul, ramura a Ingineriei Autovehiculelor, se refera la tot ceea ce tine de intretinere, verificare, proiectare, diagnosticare a autovehiculelor? Nu are referinta in domeniul auto? Daca gresesc, te rog sa ma corectezi happy
Dupa IM am auzit ca ai posibilitati si o gama mai larga de job-uri, facand mai multa proiectare generalizata, nu doar in auto. Daca cei de la care am auzit informatiile astea mint, mint si eu.

| Frank51 a răspuns (pentru SkyGame):

Autovehiculele nu au legătură cu automotivele, faci confuzie.

Automatica studiază procesele și sistemele distribuite sau înglobate. Spre exemplu o linie de vopsire, o bandă pe care se umple niște sticle cu vin, samd.

După absolvirea unei facultăți de automatică posibilitățile sunt nenumărate, având opțiuni să mergi doar pe soft sau doar pe hard sau ambele, sau testare, etc.

De la AR sau IM este un dead end, toți pe care îi știu lucrează la un service auto.

| Cksihja a răspuns:

Fii un exemplu pentru celelalte fete și fă ce-ți place.