| 3my098 a întrebat:

Salut lume happy
Spuneți-mi vă rog, ce liceu și facultate trebuie să urmez pentru a ajunge polițist? (Criminalistică)
Dar pentru a devenii specealist/programator IT?

Fundă.

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

Pentru Politie faci un liceu cu profil filologie, deoarece la admitere vei avea nevoie de romana, istorie si engleza. Nu are rost sa te complici cu liceu militar, iar liceele de politie au fost desfiintate, din cate stiam. Dupa absolvirea liceului poti alege Academia sau Scoala de Politie. Academia e pentru gradul de ofiter, Scoala e pentru agenti.
Pentru programator IT alegi un profil de matematica-informatica. Dupa terminarea liceului poti opta pentru Facultatea de Automatica si Calculatoare din cadrul Politehnicii.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a ajunfe politist:
- Facultatea de politie Alexandru Ioan Cuza Bucuresti.;
- Facultatea politehnica din Bucuresti - pentru a ajunge programator. happy Porţi, ridicaţi-vă capetele; ridicaţi-vă, porţi veşnice, ca să intre Împăratul slavei! –

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Exista in Ploiesti si Campina licee de politie, dupa care faci Academia.
2.Matematica-Informatica

| evolutionrko a răspuns:

In primul rand ca sa ajungi politist poti doar face un liceu oarecare si apoi sa te duci la Academia de Politie, sau te poti duce la liceul militar si apoi la Acdemia de Politie si asa vei fi mai pregatit.

Pentru a deveni programator iti sugerez sa faci un liceu cu profil matematica-informatica si apoi la Industria/Stiintele informaticii.