| Dumbi a întrebat:

Meseria de cartograf este aceea meserie ce se ocupa cu hartile? Adica sa fac harti, etc?
Este o meserie de viitor? Si se plateste bine?
M-ar tenta, pentru ca ma descurc foarte cu geografia, cu desenul si as vrea sa stiu ce studii iti trebuie ca sa devii cartograf.

Funda!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cartografii se ocupa cu cartografierea. Hartile se intocmesc de ei si sunt necesare si astazi. Orice om care are pamant stie ca are nevoie de un cartograf sa-i faca actele. Mai mult, periodic hartile se actualizeaza si sunt necesari cartografii.
http://www.unibuc.ro/facultati/geografie/

| Violleta2022 a răspuns:

Fa-te geolog sau geofizician, ca poti muncii peste tot in lume.
Cartografii sunt pe cale de disparitie, acum totul se masoara electronic, datele se iau electronic de pe teren, sau direct cu satelitii unde ese poate, hartile se fac singure, cu programe speciale, prins transfer de date.
Nimeni nu mai deseneaza harti, epoca este apusa.

Nu mai intreba cat se plateste ca, depinde intotdeauna de pozitia pe care o ai, si de compania pentru care lucrezi.