| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Se plateste bine meseria de fotograf? Ce studii trebuie sa ai?

Răspuns Câştigător
| aumih16 a răspuns:

Studii iti trebuie la altele la asta nu cred ca iti trebuie asa multa experienta decat doar atat sa stii sa folosesti aparatul foarte bine sa iti iasa si cadrele superbe ca atunci degeaba o mai practici

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca esti fotograf si lucrezi pentru altul inseamna ca esti prost. A, ca esti meserias si bagi pe cont propriu, asta da. Se poate cistiga nesperat de bine pentru Romania, dar si bagi mai tot ce cistigi in scule. Eu de exemplu stiu omuleti care ridica lejer 1500-2000 EUR la o nunta (doar poze, nu prostii de genul foto-video-sonorizare-confetti), insa ce e in geanta lor foto face mai mult decat o masina noua...

| LoryC a răspuns:

Se plătește foarte bine dacă ești talentat și faci compoziții artistice. Ar fi indicat să ai și niște studii. Te ajută foarte mult atât pentu a ști cum să îți iei setările cât și pentru a observa mai bine potențialul unui cadru.
Eu vreau să urmez studiile Facultății de Arte și Design din Cluj pe secția Foto-Video.

| Tudor123123 a răspuns:

Un prieten a fost la un liceu care nu a fost de fotografie, iar acum, lucreaza la FPlus in cluj (cea mai mare agentie sau cum ii zice ce fotografie pentru clasele 8 - 12 nunti etc) si castiga 2000 de euro / luna, 24000 pe an

| IlincaN709 a răspuns:

Buna! Exista niste cursuri pentru acest domeniu dar trebuie sa ai si talent pentru a face asta.Desigur ca si aceasta meserie se plateste, stii cum se zice:Nimic nu e pe gratis!