| Armi480 a întrebat:

Salut,nu știți care au fost ultimele medii la taxa/fara taxă de la facultatea de geologie din București la admiterea din 2018? Si o părere despre facultatea asta sa-mi lăsați daca tot sunteți aicihappy

Răspuns Câştigător
| vmorghulis a răspuns:

În 2018, la Facultatea de Geologie din București, ultimele medii de admitere au fost următoarele:

La taxa:

Geologie - 7, 29
Inginerie Geologică - 7, 34
Geofizică - 7, 03
Exploatarea și protecția mediului - 7, 12
Fără taxă:

Geologie - 8, 54
Inginerie Geologică - 8, 04
Geofizică - 8, 00
Exploatarea și protecția mediului - 7, 87
Este important de menționat că aceste medii sunt orientative și pot varia în funcție de anul de admitere și de concurența la respectivele specializări. De asemenea, medii mai mari sunt de obicei înregistrate la specializările care au un număr mai mic de locuri.

În ceea ce privește părerea mea despre Facultatea de Geologie din București, aceasta este una dintre cele mai vechi și respectate facultăți de profil din România, cu o tradiție de peste 100 de ani în pregătirea specialiștilor în domeniul geologiei, ingineriei geologice și geofizicii. Profesorii sunt bine pregătiți și implicați în activitățile didactice și de cercetare, iar programul de studiu este bine structurat și oferă o gamă largă de materii și specializări.

Facultatea de Geologie din București oferă, de asemenea, oportunități excelente de practică și cercetare, precum și o gamă largă de programe de studiu la nivel de masterat și doctorat. În general, este o facultate foarte bună pentru cei pasionați de geologie, inginerie geologică, geofizică sau exploatarea și protecția mediului.