| danidni a întrebat:

Salut si dau fundita! Cum pot ajunge maistru militar, ce studii sunt necesare? Ce salariu are un maistru? E mai sus sau mai jos decat un subofițer sau ofitet de politie? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca sa devii maistru militar trebuie sa urmezi scoala militara de profil. Maistrul militar este la nivelul subofiterilor. In politie nu sunt subofiteri, doar agenti, Subofiteri si maistrii sunt la jandarmi. Si subofiterii si agentii de politie au cam acelasi nivel.
Corpul ofiterilor de politie, din armata, din jandarmerie este superior corpului agentilor de politie sau a subofiterilor. Ei trebuie sa aiba absolvita academia militara. Salariul este diferit. Vezi ca am explicat la altcineva cum sta cu veniturile.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"maistru militar, ce studii sunt necesare?"

un exemplu ai aici:

https://www.smcis.ro/doc/admitere/2020/cifra-scolarizare-2020.pdf