| AlexandruPorfir a întrebat:

Care este diferența dintre un maistru militar și un subofiter?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un subofițer este militar, care participă la luptă cu arma în mână. Un maistru militar este croitor, cismar sau repară tancul.

| mi25 a răspuns:

Ma refer la MApN.
Un subofiter este luptator, un maistru militar este un meserias.
Si acum sa detaliez.
1. Subofiterii sunt incadrati, in functie de arma din care face parte:
1. Ca luptator in: comandanti de pluton, comandant de grup, comandant de tanc, comandant de grupa, comandant de piesa etc.
2. La servicii: casier, sef de depozit, plutonier de subunitate (companie, baterie), sofer (mai ales pe autospeciale)
3. Alte functii - unele unice in cadrul unitatii.

Un maitru militar.
1. Comandant de grupa reparatii: auto, armament, transmisiuni, chimic etc.
2. Maistru bucatar- sef peste bucatari.
3. Sofer pe o autospeciala.
4. Cei cu vechime - sef atelier de reparatii.

Eu am cuprins o mica gama de functii din trupele de uscat. La alte categorii de trupe: marina, aviatie, aparare antiaeriana, radiolocatie au si alte functii.

| VasileRapidistu13 a răspuns:

Subofițerul răspunde de soldați, ca maistru din ce am înțeles e mai ușor dar faci mai multa școală, eu unul as prefera subofițerii să ies mai repede pe salariu

| reluraducu a răspuns:

De nivel de pregătire și durata școlii