| Crisan_Cristian_2000 a întrebat:

Stie cineva daca la Universitatea Tehnica din Cluj -Napoca la Automatica si Calculatoare vom lucra cu modele 3D sau randare video?
Intreb deoarece vreau sa-mi achizitionez un laptop si nu stiu daca este necesara o placa grafica performanta ori este de ajuns placa video integrata pentru ceea ce vom face acolo?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu știu cât o sa studiați Autocad, probabil un semestru, dar sigur o sa faceți OrCad, Automation Studio de la Famic, sau Automation Studio de la B&R, plus inca niște programe de la Siemens.

Și toate au nevoie de placa video dedicata.

Autocad 2D merge multumitor pe o integrata mai răsărita.
Iar 3D nu o sa faceți în Autocad, ci eventual in Solidworks,
Eagle,
Cadence,
FreePCB, etc
Și pentru toate e nevoie grafica dedicata, mai ales pentru solidworks.

7 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Placa video integrata - not good. happy
Serios. Eu am lucrat destul de mult in proiectare la inceputurile carierei mele si am avut - nu dintr-o data - calculatoare cu placa video dedicata. Stiam sa lucrez in autocad 2 d si 3d chiar foarte bine. Asa ca - placa video dedicata. Daca se poate desktop, e si mai bine. Uita-te putin la citgrup.
Bafta in noul an universitar. dar asata de la 1 octombrie happy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Materia de grafica o vei face in AutoCad, aplicatie care consuma mult ram.

| Bizon95 a răspuns:

Placile video integrate nu fac fata la jocuri, iar tu vrei randare 3D la care nu fac fata placile video BUNE de jocuri...
tu de ce crezi ca un Nvidia Quadro costa aproape dublu cu toate ca are un procesor mai slab in jocuri?!?
... exact pentru ca e dedicata randarii 3D

un laptop cu nVIDIA quadro incepe de la 5mii de lei:
https://www.compari.ro/notebook-laptop-c3100/?orderby=1&st=quadro
https://www.emag.ro/search/laptopuri/quadro/sort-priceasc/c

| Crisan_Cristian_2000 explică (pentru ywar):

Am o limita de buget de 4000 de lei, insa ma gandeam ca pot gasi si ceva mai ieftin.
https://altex.ro/......1NB007ARM/
In jocuri se descurca decent.Nu s-ar descurca si in aplicatiile de care spui tu?

| Crisan_Cristian_2000 explică (pentru Bizon95):

Am o limita de buget de 4000 de lei, insa ma gandeam ca pot gasi si ceva mai ieftin.
https://altex.ro/......1NB007ARM/
Nu am nicio sansa cu acesta?

| Crisan_Cristian_2000 explică (pentru NLS):

Https://altex.ro/......1NB007ARM/
As avea vreo sansa cu acesta?

| NLS a răspuns (pentru Crisan_Cristian_2000):

LA 2700 RON, gasesti
https://www.pcgarage.ro/......-os-black/

procesor R5 3550H, mai puternic cu circa 10-15%...
ecran de 15"
si placa video GTX1050
Are un locas liber pentru SSD SATA 2.5"
si are si suport SSD M.2

Deci daca vrei sa fie silentos si mai rapid la pornire, poti cumpara pe viitor un SSD de 256GB. Deocamdata se poate folosi si fara (creezi o partie de 256-300GB pentru sistemul de operare).

Nici eu nu as cheltui tot bugetul pe un laptop, dar 2700 e un pret decent pentru o unealta care iti va folosi toata facultatea.