| Ionut25431 a întrebat:

Salut! Sunt angajat al unui depozit ca si sofer si de cele mai multe ori, aproape in fiecare zi, lucrez mai mult de 8h/zi iar la angajare, am semnat o foaie in care mi-am dat acordul sa efectuez ore suplimentare. Nu sunt platit si nici nu mi se ofera alte beneficii. Intrebarea mea este, ce as putea face daca angajatorul nu plateste ore suplimentare dar nici nu este de acord sa-mi ofere zile libere pe baza orelor suplimentare? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Pai, daca simti ca nu este in regula, cauta alt angajator. La urmatoarea discutie spui ca motivul plecării este neseriozitatea angajatorului si ca oferi si doresti seriozitate.
Nu de alta, dar sa nu cazi din lac in put, ca in Romania se mai intampla.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa il reclami la itm si sa iti gasesti altceva de munca

| anonimg a răspuns:

Îți recomand să cauți un alt angajator.
Degeaba este legea care îl obligă să plătească în bani sau zile libere orele suplimentare. Nu-l amenința cu legea că îți faci rău singur și pe el nu-l afectează cu minic sau poate prea puțin. Fără să știe, caută un alt angajator și fă-ți transferul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

De ce ii recomanzi sa fie un sclav prost?

| Lupică27 a răspuns:

Stai linistit frate ca nici strainii nu mai vor sa lucreze pentru jegosii astia, in curand or sa dea faliment, abia astept!

Răspuns utilizator avertizat