| MadalinT00 a întrebat:

Sunt anul I la Drept si vreau sa va pun cateva intrebari legate de admiterea in I.N.M.Este grea admiterea? Se intra pe stiinta? Puteti sa-mi dati niste sfaturi pentru aceasta profesie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate am vazut admiterea este grea si intra cei care stiu carte.
In orice caz, pana termini tu facultatea, admiterea se poate schimba.
Cum este acum afli de pe site-ul oficial al INM.

| baru a răspuns:

Nu este greu, este enorm de greu. Ca sa intelegi, din 4000 de candidati intra in jur de 100. 150 dintre care 50 min,. la interviu. Interviul este dureros. Poti sa incerci, dar sa nu ai asteptari.

| Sindbad a răspuns:

Nu este atat de dificil examenul de admitere. Doar ca se cere sa retii foarte multe detalii juridice, care tin exclusiv de toceala. Se mai da un examen de logica juridica care este usor de trecut. Si innterviul, daca ai o conduita morala ok, nici aici nu ar trebui sa fie vreo problema.
Normal ca de intrat se intra pe stiinta.
Ce fel de sfaturi legate de profesia de magistrat vrei?

| Donsavas a răspuns:

Sunt si alte optiuni,sper ca esti constient de asta. Ai asa: mediator, executor judecătoresc, grefier, practician in insolventa, consilier de probatiune etc.