| MadalinT00 a întrebat:

In septembrie voi incepe anul 2 la Drept si vreau sa ma apuc serios pentru admiterea in Institutul National al Magistraturii (I.N.M).Se intra greu? Se poate intra si fara relatii, adica doar pe stiinta? Cateva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| SanL a răspuns:

Salut MadalinT00!
Munca multa. Tre sa bagi invatat la greu. Stiu persoane care au dat cativa ani la rand pana au intrat. Vezi ca au site si acolo gasesti rezultate din ultimii ani. Daca nu pe INM cred ca gasesti si pe CSM (Consiliul Superior al Magistraturii). Daca te straduiesti putin gasesti si subiecte din anii trecuti pe net. Vezi ca sunt si niste grupuri pe Facebook ale celor care dau/au dat examene. Bravo!
Si mai sunt si niste probe pe langa examen (logica, niste testari psihologice, interviu etc etc). Te-ai uitat putin sa vezi ce presupune examenul acolo?
uite aici: https://www.csm1909.ro/283/Admitere-la-INM
http://www.inm-lex.ro/displaypage.php?p=68

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sfat: nu mai gândi la modul: pile, cunoştinţe, etc.
Dacă porneşti de acum trebuie să începi cu teoria generală a dreptului, apoi multă literatură de specialitate pe civil şi penal şi nu uita că legea se schimbă mereu... succes.
Pa, pa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate intra si fara relatii, adica doar pe stiinta? Da.

| Demidol a răspuns:

Te gandesti la coruptie in magistratura? Atunci, de ce mai exista?

| christine99 a răspuns:

Normal ca se intra greu, doar nu se face magistrat orice prost.