| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Sunt fff panicata! Anul asta urmeaza sa dau bacul. Eu sunt la profil real: stiinte ale naturii si vreau sa dau si admiterea la medicina.
Problema e ca nu stiu cum sa fac sa am timp sa invat la toate. La matematica, daca as da bacul maine nici 4 nu as lua. Iar la romana e o groaza de memorat. Si asta pe langa pregatirea pentru admitere care mi se pare ca e cam in urma.
Am impresia ca o sa pic bacul si nu o sa pot da admiterea... Si apoi daca nu intru la medicina la buget va trebui sa dau la o alta facultate unde cel mai probabil se intra cu media de la bac.
Voi cei care ati dat bacul cum v-ati pregatit? Credeti ca este posibil sa le fac pe amandoua? la mate vreau decat sa trec si apoi la romana sa iau un 8 sau ceva iar la biologie oricum o sa invat pentru admitere...
Puteti sa-mi dati si cateva sfaturi sa memorez mai usor si nu stiu cum sa fac sa ma concentrez si sa nu mi mai distrag atentia...sad

3 răspunsuri:
| Borderline a răspuns:

Foloseste tehnica Pomodoro.
Invata timp de 25 (sau cat vrei tu) de minute iar dupa fa ceva ce iti place, intra pe youtube, asculta muzica timp de vreo 10 minute, apoi treci iar la invatat.

Cum sa inveti:

Cand citesti un subiect, treci repede prin el si incearca sa-ti faci niste idei, dupa aceea citeste subiectul si incearca sa iti testezi cunostiintele. Incearca sa-ti amintesti cat de mult poti despre acel subiect si sa repeti cu vocee tare pana cand il inveti si il intelegi, daca nu iti mai amintesti ceva deschizi cartea citesti iar si repeti procesul, facand asta tu vei putea sa stochezi bucati de informatii in memoria de lunga durata. Cu ajutorul repetitiei acele bucati se vor contura ca sa zic asa si iti va fi mai usor sa ti le reamintesti. Dar ai grija sa nu repeti prea mult acelasi subiect, de asemenea e bine sa inveti variat, intr-o zi inveti la mate in cealalta la romana, apoi la biologie etc.

-Ai grija sa dormi cel putin 8 ore pe zi, te ajuta sa scapi de toxinele metabolice din creier.
-Daca inveti la mate si ai inteles cum se rezolva o problema usoara atunci treci la una mai grea, asta face diferenta dintre un elev bun si un elev foate bun.
-Cand inveti opreste tot, telefonul, calculatorul, televizorul toate acestea iti vor distrace atentia iar creierul tau nu sa stocheze bine acele bucati de informatii. Incearca sa-ti imaginezi ca inveti materia ca pe un puzzle, inveti piesa cu piesa, nu inveti totul dintr-o data. Conturand acele bucati de informatie prin repetitie si practica vei putea deveni foarte buna in domeniu.
-Sportul si miscarea te ajuta la invatat.

Iti propun sa te uiti la acest interviu pana cand nu dispare de pe youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=6n-xc_beoXY

| neutrino a răspuns:

Se poate, dar cu multa munca si multe renuntari. Fa-ti un plan zilnic, concret si nu uita ca fara multe ore de studiu in fiecare zi nu poti avea succesul scontat. Planul este maret, efortul trebuie sa fie pe masura! Succes!

| cristinacindrea a răspuns:

Incearca sa iti faci timp pentru fiecare. Apoi repeti pe zi ce trece si in caz ca uiti, mai inveti o data pana sti bine.