| RobertManu a întrebat:

Sunt cam indecis; anul asta trebuie sa dau la o facultate, iar eu mi-am ales Jurnalism si Limbi Straine. Multa lume imi spune ca jurnalismul in Romania este prost vazut, iar dupa ce termin facultatea o sa traiesc pe un salariu infim.

Pentru Limbi Straine am optat, deoarece ador limba rusa, si chiar am de gand ca din Ianuarie 2014 sa incep meditatiile (sa ajung cel putin la stadiul de mediu), iar in cadrul facultatii sa progresez. Momentan stiu doar engleza, dar din cate am inteles, avand la baza o limba rasariteana si alta occidentala poti avea un viitor destul de frumos...

Voi ce sfaturi in puteti da? :/

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate facultățile sunt o loterie, în prezent!
www.alegefacultatea.ro
Pa, pa.

| ReiVaN a răspuns:

E greu sa iti gasesti de lucru in jurnalism

| OoBunnyoO a răspuns:

Cam aceeasi problema este la ambele facultati. La limbi straine daca vrei sa ai un salariu bun, trebuie neaparat sa iti alegi niste limbi cat mai putin vorbite.
Eu sunt la jurnalism in ultimul an si nu pot spune ca sunt foarte incantata, insa mai mult din motive personale.
La jurnalism la inceput vei lucra pe un salariu mic, gen pe 400 de ron, daca te apuci in timpul facultatii, dupa cateva luni de stagiatura ajungi la 1000, iar daca te pricepi ajungi la cel putin 1500 inainte sa termini facultatea. Daca vrei sa ai un loc de munca bun sau chiar din timpul facultatii trebuie sa fii pasionat. Daca te dai bine pe langa profi, iesi in evidenta, iti doresti sa inveti este imposibil sa nu te remarce vreunul. Majoritatea profilor lucreaza sau au lucrat in mass-media si au relatii. Daca te observa la seminarii ca iti dai interesul si daca le ceri sa iti gaseasca un internship undeva, oriunde la tv, presa scrisa/online, radio, iti vor gasi, dar mai incolo totul depinde de tine.
Daca iti place meseria si dai pe la facultate, crede-ma ca nu este deloc greu sa iti gasesti. Dar daca in toata facultate nu iti dai interesul deloc, da, iti va fi foarte greu dupa sa iti gasesti de lucru.

| mixxjim a răspuns:

Ai primit deja raspunsuri foarte pertinente, iti spun doar cateva vorbe legat de facultatea de limbi straine: rusa nivel mediu nu o sa-ti fie suficient, in facultate toate cursurile se predau in limba respectiva, se citesc toate romanele la literatura in limba respectiva si toate examenele se dau in limba respectiva - in cazul de fata vorbesc in special de rusa. Sa fii sigur ca poti citi Dostoievski si restul in rusa, ca poti face analiza de text in rusa si poti face o sinteza din romanele acoperite pe parcursul semestrului/anului la examenul de literatura in rusa... Facultatea de limbi straine nu are rolul de a te invata o limba straina, ci de a face din tine un specialist de nivel inalt in limba invatata - la fel ca orice alta facultate, indiferent de profil/domeniu. Succes!

| Sadop a răspuns:

Cam în toate meseriile e greu să îţi găseşti de lucru, însă dacă îţi doreşti şi te remarci încă din timpul facultăţii, găsirea locului de muncă va deveni mai uşoară.
Încearcă să cunoşti şi să te pui bine pe lângă oameni ce lucreză în domeniu, să îţi arate şi să te înveţe cum merge treaba, fiindcă fără practică studiul e degeaba, exact ca în orice alt domeniu.
Sunt cursurile acelea în Bucureşti, Intact Media Academy, le poţi urma dacă vrei, îţi vor fi de un real ajutor dacă te remarci.
Totul e să înveţi, să îţi placă şi să ai ambiţie.
În legătură cu limbile străine, din câte ştiu ar trebui să ştii limbi puţin cunoscute la noi în ţară, cum ar fi rusa, chineză etc, fiindcă în ziua de azi majoritatea oamenilor ştiu engleză.
Baftă în continuare!