| OverlordPC a întrebat:

Salut, sunt clasa a 12-a si sunt hotarat ce vreau sa fac pe viitor din punct de vedere profesional, vreau sa fiu programator/software engineer.
Adica vreau sa merg pe partea de software cel mai mult, nu ma prea intereseaza hardware asa mult, desi nu strica ceva informatie despre hardware acolo dar nici sa afecteze 'focusul' meu inițial.
Vreau sa merg la Timisoara din mai multe motive.
Problema mea este alegerea facultatii.
Intre Poli, Automatica si Calculatoare.
Sau la Vest la mate-info.
La mate info stiu ca se face in mare parte software si ai mult timp liber, sa aprofundezi singur, suna bine doar ca am cateva minusuri din ce am auzit, in primul rand nu am auzit pe nimeni sa vrea sa se duca acolo, toti merg la Poli de mai sunt pe la mate info la liceu, nu neaparat AC dar Poli in general.
Sunt doar 3 ani si diploma nu e "de inginer" si imi este frica sa nu fiu privit inferior de companii de alte astea cand vine vorba de a lucra undeva.
De exemplu ar fi frumos ca deja in anul 3 sa fiu contactat sa lucrez pe salariu, toate cele, cum se intampla foarte des la Poli.
Legat de Poli stiu pe cineva care a terminat acolo desi asta a fost cam acum 9 ani si lucrurile ma gandesc ca s-au mai schimbat.
El zice ca acolo ai cel mai mare succes, cand vine vorba de Timisoara, ai ce invata, toate cele, el a fost cautat din anul 2 sa lucreze pentru Continental.
Practic vreau sa am oportunități, sa ajung sa castig chiar multi bani..cine nu ar vrea, vreau sa pot invata ce vreau eu dar si sa ma invete facultatea minimul necesar pentru profesia asta
Dar..parca nu as vrea sa fiu sclavul unei facultati sa fiu nevoit sa invat multe chestii inutile..de exemplu mie nu prea-mi place fizica, matematica chiar merge dar fizica nu prea.
Cunostinta mea a zis ca lui nu i s-a parut super solicitanta atata timp cat prinzi din clasa si nu lasi totul pe ultima suta de metri.
Dar la fel, a terminat acum mult timp.
Si in zilele de azi tot ce aud de calculatoare e ca e super greu si ca nu ai timp de absolut nimic.
Vreau sa invat calumea, sa fiu profesionist in asta dar sa am si eu parte de "viata de student" pe cat se poate.

TL; DR : Care e alegerea mai buna intre Poli Timisoara AC si Uni Vest Timisoara Mate Info pentru a invata super bine partea de software dar a avea si cat se poate timp liber, macar in weekenduri acolo?
De asemenea, daca sunteti studenti la una din ele sau stiti de undeva, cum sunt profesorii? Unde sunt mai buni, pasionati, intelegatori, care chiar te vor stabili in domeniu?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Automatica si Calculatoare - aia iți deschide cele mai multe opțiuni/porți

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vrei cam multe, să împaci și capra și varza. Dacă vrei să scrie pe diploma ta inginer, mergi la Poli. Timpul liber ți-l faci dacă înveți constant și disciplinat.