| irinee003 a întrebat:

Hello, sunt in clasa a 11a, mate-info si vreau sa merg mai departe pe it.

In faṭa am doua căi: UBB mate-info si UTCN automatica si calculatoare, cti.

Cred ca ma voi duce la utcn pentru ca intri mai usor, la ubb e foarte greu sa intri si nu vreau sa ma stresez si cu admiterea la facultate, vreau sa iau oricum nota mare la bac.

Voiam sa va intreb, sunt foarte confuza, imi pot gasi job in timpul facultății? Pe ce limbaje sa ma axez? Am facut niște proiectele pe partea de front end, typescript si javascript in React, dar la AC nu se face asa ceva. Ma gandeam sa invat phyton si C ca lumea, plus ce se mai face la facultate ca sa devin software engineer. Voi ce ziceti, sa fac asta sau sa ma focusez strict pe parte de web development?

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți poți găsi job dacă vrei. Nu e un program chiar așa strict la AC, doar sa faci fata.

Sa nu te aștepți la facultate sa înveți un anume limbaj. De fapt un programator bun trebuie să știe programare. Limbajul e doar o unealta pe care o înveți cu documentația in fata.

De axat, te axezi pe ce îți place ție.