| 1Beatrice1 a întrebat:

Se poate invata de la 0, de acum și pana în iulie, tot ce ii nevoie pentru admitere la facultatea de informatica?
As vrea să merg la facultatea de informatica (Iași) și sunt curios ce șanse am să învăț toată materia pentru admitere. Chestia ii că am terminat liceul deja de  anul trecut si nici nu am fost la profil de mate-info, iar media pe care am avut in bac la mate a fost 9. Deci trebuie să dau admitere daca vreau să intru. Informatică 0, cel puțin ce trebuie pentru admitere. Daca ii nevoie o sa merg și la meditații. Ce părere aveți? Se poate? Sunt autodidactica și ambițioasă.
Și dacă mă puteți ajuta cu ce trebuie să învăț mai exact sau pe ce sa mă axez mai mult și ceva site uri sau cărți care o să mă ajute..ar fi super.
Mulțumesc!

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Doar daca esti un geniu...
Stiu pe unul George Stephensonwinking, cel care a imbunatati linia de cale ferata (a avut multe alte inventii la activ) si pana la varsta de 16 ani era analfabet -pentru ca parintii nu l-au dat la scoala fiind foarte saraci; acela in 2 ani de zile a asimilat notiuni cat altii nu au reusit intr-o viata de studii...
In rest, nu ai cum!

| 1Beatrice1 explică (pentru Simpatic):

Ms frum, dar n am nevoie de rasp tău dat la mișto!

| Simpatic a răspuns (pentru 1Beatrice1):

Nu era la misto, am zis de un om capabil, daca esti in genul lui poti daca nu, nu poti asimila atatea notiuni!
desi oamenii capabili ar fi inteles cand li se da un raspuns la mistu si cand unul care le releva ca nu exista un raspuns exact la intrebarea pusa de ei!
succes

| 1Beatrice1 explică (pentru Simpatic):

Ma scuzi pe mine, chiar ai dreptate... trebuia eu sa-mi fac timp sa descifrez limbajul tău și înțelesul pe care voiai tu sa-l transmiți...

| Simpatic a răspuns (pentru 1Beatrice1):

In primul rand raspunzi foarte arogant pentru o persoana relativ noua, fara contributie aici
2 la mana ce vroiai sa iti spunem? ca da poti sa faci realizari marete in doar cateva luni, cand de fapt nu ai avut tangente cu acest domeniu pana acum?
Daca tu te consideri la nivelul lui Stephen Hawking atunci este problema ta
Daca ai inteles ca fiind rautate sau gluma ce am spus referitor la exemplul meu cu George Stephenson atunci nu cred ca esti pregatit/a pentru informatica

Daca te crezi asa cum afisezi acum superioritate atunci demonstreaza-ti tie ca reusesti ce ti-ai propus

Dar odata ce ai intrebat un lucru, noi ti-am raspuns si ne-ai luat de urechi cum ne-am permis sa raspundem, de parca nu a fost raspunsul pe care-l asteptai...este doar problema ta!

| johnnny123 a răspuns:

Unii sunt capabili să învețe în 5 luni ceea ce alții învață în patru ani. Alții nu sunt.

Nu avem de unde să știm noi din ce categorie faci parte.

| 1Beatrice1 explică (pentru johnnny123):

Atunci, dc ai mai dat com?

| johnnny123 a răspuns (pentru 1Beatrice1):

Ca să înțelegi că degeaba pui întrebarea asta unor străini care nu știu nimic despre capacitatea ta intelectuală.

Da, teoretic se poate să înveți. Teoretic se poate să ajungi și astronaut. Practic însă, depinde de tine.

E mai clar?

| suntserios a răspuns (pentru 1Beatrice1):

Cu atitudinea asta nu prea ai sanse.

| 1Beatrice1 explică (pentru suntserios):

Da, ms! Dar, cu asa rasp... mai bine nu răspundeai.

| KovacsB a răspuns:

Unii fac suta de metri in mai putin de 10 secunde altii nici intr-un minut.
Dupa cum ai reactionat la mesajele colegilor cred ca tu ai nevoie de 10 minute.
Deci las-o balta cu informatica.