| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 9-a mate info la un liceu de top din Bihor, ideea e ca m-am gandit sa ma mut in Londra pe parcursul liceului, inainte sa ma gandesc la asta, eu vreau sa ma duc la academie aici in Romania, pot daca fac acolo liceul? Ca stiu ca trebuie numa sa treci bacu ca sa intri la academie, daca stie cineva surse sigure si de preferat daca stie un exemplu concret prieten sau ceva care a facut asta, sa faca liceul in strainatate, Londra vreau eu care ar fi invatamant superior si dupa liceu dupa 18 ani sa dau la academia militara in Romania?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru liceul făcut în străinătate, după revenirea în țară, la cerere Ministerul Învățămîntului îți echivalează studiile. Apoi dacă ești cetățean român poți să faci Academia Militară.

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Poti sa faci liceul in Londra si se echivaleaza. Pentru academie nu conteaza ce liceu ai, iti trebuie echivalentul britanic al bacului si sa treci examenul la academie.