| CrisAndreea593 a întrebat:

Sunt clasa a XII-a, profil uman, științe sociale. Când am intrat la liceu am crezut că vreau să urmez Facultatea de Drept, de aceea am și ales acest profil, în condițiile în care aveam medie și pentru mate-info sau științe ale naturii. Timpul a trecut, eu m-am maturizat și mi-am dat seama că nu mai vreau să dau la Drept pentru a ajunge muritor de foame cu diplomă, neavând relații care să îmi ofere o mică certitudine că aș putea avea o șansă să profesez în domeniu. În generală eram destul de bună la chimie, o materie pe care o învățăm cu plăcere, deoarece o înțelegeam ușor. Mă gândeam că aș putea da mai departe la Prelucrarea petrolului și Petrochimie, dar îmi este teamă că lipsurile din liceu o să își pună amprenta și nu o să pot ține pasul cu ceilalți. Mama mi-a spus că la facultate nu contează chiar așa de mult ce ai făcut liceu, că nu se pupă materia din facultate cu aia din liceu, însă as vrea să știu și părerea altora. Ce credeți, este chiar așa de greu să faci față unei asemenea facultăți în condițiile în care nu ai urmat un profil real? Cel mai mare regret al meu este profilul uman pe care l-am ales, dar din păcate, ce-i făcut e bun făcut.

1 răspuns:
| Vikaa a răspuns:

Depinde mult in ce zona vrei, spre exemplu din cate am auzit la Timisoara te ia aproape de la 0 cu chimia si nu e o facultate grea.Se numeste Politehnica si poti aplica la Chimia Aplicata si ingineria mediului, desigur ca ai multe ramuri printre care si petrochimia.La Bucuresti pretentiile sunt ceva mai mari.
p.s. la Politehnica din Tm ai nevoie de media de la bac, mai exact facultatea de Chimie aplicata si ingineria mediului, desi la buc e la fel cu intrarea.