| daniel1992382 a întrebat:

Salut! Sunt elev in clasa a 8 a si doresc sa ma duc la un liceu de profil uman, dupa ce termin liceul pot sa urmez o scoala de electronica, iar apoi sa ies electronist?

2 răspunsuri:
| Celestina003 a răspuns:

Da poți! Și fără școală de electronică, poți! Dar cum dorești!

| Aditu94 a răspuns:

Salut, te sfatuiesc sa urmezi un liceu Tehnologic, din care sa ai ce invata, la propriu si sa te alegi cu cunostinte tehnice de baza, cunostinge electrice si electronice si electromecanice. Urmand un liceu Tehnologic, in timp de 4 ani ani de studiu, ai sa te alegi cu o hartie, o calificare care te va ajuta in viitor sa poti sa urmezi alte cursuri de baza, plus ca materiile sunt mult mai usoare, mai ales matematica care este M2..pe cand la profil uman, este m1, cea mai grea..Nu ai ce sa faci cu un liceu cu profil uman in viitorul apropiat, mai ales ca barbat..umanul e bun pentru fete, pentru cei care nu vor sa faca nimic cu viata lor..pe cand tu, ai un deziderat, vrei sa faci ceva cu viata ta. Sa iti dau un exemplu, pe mine : in urma cu ceva ani, cand aveam 14 ani si eram a8-a..ai mei ziceau sa dau la un liceu bun.ei bine atunci erau alte vremuri..si au zis ca sa aleg un liceu cu profil tehnologic..si au avut dreptate..am ales Lacatuserie- mecanica fina.dar cu timp am realizat ca pot sa aleg si altceva, si am alesc un profil de Tehnician Proiectant Cad - realizezi desene, schite a unor piese masinarii intr-un program de proiectare.2D - 3D ..si asa mai departe. Alegand acest Liceu, pe mine m-a ajutat enorm cand am ales sa urmez o Facultate cu profil tehnic..fie naval, fie auto, fie arhitectural..am avut o baza buna de plecare, anume Liceul. Intr-un liceu tehnologic inveti sa faci multe meserii : de la debitatsudat, indreptat realizat piese la proiectat pe calculator diverse piese. Sfatul meu, daca vrei sa faci ceva cu viata ta si iti place sa mesteresti, alege Liceul Tehnologic.dar daca nu e de tine. poti sa alegi un Liceu Uman..si ulterior sa dai la Avocatura, la o Academie de Politie/Academie Militara..si asa mai departe..totul tine de ce vrei sa faci in viata. Nu ii asculta prietenii, ascultati parintii si instinctul. Prieteniile dispar instant, imediat cum se termina invatamantul gimnazial, licean si universitar..cand nu mai exista interes si nu ii mai leaga ceva pe acei "colegi" toti te parasesc. Succes!