| Stefan812 a întrebat:

Salut,sunt in clasa a 12-a si bacu cam bate la usa,sunt pe un profil de bio-chimie, faza e ca bacu nu stiu daca il iau la matematica ca intr-adevar, e greu.De acum vreau sa ma gandesc serios la ceea ce vreau sa fac...si nu prea am idei..as dori o meserie buna, in care sa mearga si vechimea si un salariu destul de ok.M-am gandit sa ma fac marinar, am auzit ca poti face niste cursuri de vreo 6 luni care nu necesita bacu(daca nu ma insel) si ca dupa pot sa ma angajez, stiti cumva unde se fac acele cursuri sau ce studii necesita? Si daca as lua bacu, cam ce facultate merita sa fac tot in domeniul de maritima..precizez ca as dori deocamndata un post pe marina fluviala... (am auzit ca au salariu mai mult de decent cei incepatori la linie, la firmele din Romania.)Dau funda, multumesc!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe vasele de croazieră te poți angaja cu diverse meserii, fără să ai brevet de marinar.