| BERT2327 a întrebat:

Salut,sunt in clasa a X-a la Turism si Alimentatie. Dupa liceu vreau sa ma duc la FAIMA la Politehnica in Bucuresti si admiterea e pe concurs de dosar si consta in 3 probe.p1 media de la matematica din clasele IX si XI.p2 se vor lua în considerare mediile din liceu din clasele IX- XI, la alegere, la una din disciplinele Fizică / Economie / Informatică / Chimie Organică / Chimie anorganică / Biologie / Procesarea computerizată a imaginii.p3 media din Bac.Problema mea este la p2, nu stiu daca pot intra deoarece in clasa a XI la turism nu mai fac materiile fizica,biologje, chimie.Am inteles ca o sa fac economie dar nu am facut in clasa a IX.Ma poate ajuta cineva cu dilema aceasta?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Faima e o facultate in care faci jumate inginerie jumate economie si materii de economie deci o sa trebuiasca sa stii matematica sa te descurci. Acum cativa ani se dadea examen de admire, poate cand o sa termini tu liceul o sa se schimbe iar regulile. Dar ca sa-ti raspund la intrebare, probabil o sa ai sanse mici sa intri din moment ce e concurenta mare si sunt candidati care au facut materiile alea si au note mari la ele. Desigur ca asta ar insemna discriminare dar ar fi bine sa se duca la poli doar cei care stiu o boaba din materiile astea si nu se duc sa copieze la examene si sa ia diploma si atat

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Se ia in cosiderare media generala a ultimului an de liceu si evident media de la examenul scris, care-l sustii la facultate la admitere.

vezi ca admiterea la politehnica se da din matematica si fizica si daca nu le stii, este bine sa incepi sa inveti acasa, singur sau cu profesor.