| Alincosma a întrebat:

Salut.
Știe cineva în ce condiții se poate face un magazin cu obiecte vechi gen lucruri cumpărate de la "piata, Talcioc"?
Și pe urma sa le vând legal într-un magazin fizic?
Ce aprobări sau ceva detalii mi-ar fi de folos

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

SRL cu codul CAEN adecvat. Ca să le vinzi legal în magazin, ele trebuie să devină propietatea SRL-lui. Pentru aceasta va trebui să faci dovada cumpărării lor de la un particular cu factură și chitanță de achitare a prețului.

| Alincosma explică (pentru sadrian46):

Pai și ce chitanță să-mi dea un om la piata?

| sadrian46 a răspuns (pentru Alincosma):

Tu îi faci chitanță, un act de cumpărare. Ai scos un ban din firmă, nu din buzunarul propriu, ai nevoie de un act.

| Alincosma explică (pentru sadrian46):

Ok. Am sa ma informez la un contabil sau cineva din domeniul sa vad mai exact

| sadrian46 a răspuns (pentru Alincosma):

Un contabil poate să îți spune exact.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"magazin cu obiecte vechi. gen lucruri cumpărate de la "piata. Talcioc "

la garanțiile pe care (nu) le-ai putea da, îți rămâne olx, okazii și alte asemnenea. Succes