| ΣηJΦY a întrebat:

Am 15 ani si sunt elev la un profil de filologie, in clasa a IX a.Am ales acest profil in detrimentul celui de mate-info pentru ca ma chinuise foarte mult matematica iar la noi in liceu profesorii nici nu sunt prea buni, nu fac nimic la scoala ca sa te duci la ei la meditatii, clasica poveste.Acum sunt la acest profil, insa cred ca am facut o mare greseala.Nu fac nimic altceva decat engleza, franceza, romana si istorie, sunt chinuit acum de logica si de engleza pentru ca avem foarte multe teme si am timpul ocupat de lucruri inutile.La matematica nu facem absolut nimic, am 4 pagini scrise in caiet de cand a inceput anul scolar.Am ales acest profil pentru ca voiam sa dau la medicina, dar ai mei sunt foarte suparati ca la acest profil doar o lalai si imi spun ca nu cred ca o sa imi iasa medicina pentru ca trebuia sa am determinare, sa iau cartea si caietul de chimie etc.Sunt certuri in fiecare zi din cauza acestei situatii la mine in casa si deja nu mai suport, mi se pare ca am facut cea mai mare greseala, mai ales ca parintii imi spun ca nu o sa ies nimic cu acest profil, ca o sa fac o facultate de limbi straine sau vreuna de istorie si ca o sa raman cu diploma in buzunar.Ce ramane de facut? Va rog frumos sa ma ajutati, pentru ca deja e foarte multa presiune si simt ca viata mea o sa fie un esec.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Parintii tai is cam inchisi la minte. Nu profilul iti determina la ce facultate intri ci admiterea respectiv nota la bac totala care e aceeasi, nu tine de profil. Asa ca faptul ca esti la un profil de genu nu te incurca cu absolut nimic. Da daca esti asa convins/a ca vrei la medicina de ce n-ai dat direct la un profil de stilele naturii?

| ΣηJΦY explică (pentru Adry05):

As fi mers la un profil de stiintele naturii, dar sunt intr-un oras mic unde acest profil e destul de slab, iar la un liceu bun dintr-un oras mare nu am avut posibilitatea.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu te descuraja. Poti invata si acasa. Oricum pentru medicina de abia in clasa a zecea incepi cu chimia si in aXI-a cu anatomia. Daca simti ca nu te regasesti, schimba liceul. Schimbarea profilului nu cred ca te va ajuta prea mult.E de abia inceputul.Eu zic ca din a zecea ti se va parea easy. Insa e alegerea ta.Bafta! Parerea mea:stai pe filo laughing eu regret si astazi ca am ramas pe stiinte ca timp de pregatire pentru medicina-0. Si la bac te vei chinui si cu matematica.Asa ca filo e o optiune mai ok.

| Inutarh a răspuns:

Buna. De unde ești? Poate te pot ajuta cu liceele.
Si eu sunt tot în clasa a 9 a, insa pe profil real, științe ale naturii, bilingv franceza, la un liceul care e primul din oras și al 5 - lea din tara în top național. Am venit pe acest profil pentru a "deveni" ceva mai bun. Țin sa zic ca,profilul real e mult mai presus decât cel uman, ai mult mai multe posibilități pe viitor de pe profilul real, nu zic asta pentru ca sunt eu aici, dar asta o spun mulți și e adevărat. De pe profilul real, in special stiinte ale naturii, poți da la medicina (după cum voiai tu), e profilul ideal pentru asta, de pe cel uman e dificil sa faci asta, dar nu imposibil. Însă, pe profilul fililogiei cel mai clar poți da la o facultate de limbi străine litere, psihologie, nu cred ca ceva mai mult de atat se poate. Insa de pe un profil real, poți da la medicina, IT, politehnica, economie și multe altele. Și eu sunt acum puțin confuza, deoarece se dau foarte multe bacalaureate pe profilul real, în special la mine, pe bilingv franceza și se fac unele materii în franceza, spre exemplu, am geografia generala cu o profesoara în romana, iar pe lângă am și geografia Franței în franceza cu un alt profesor. La anul o sa fie asa și cu istoria, iar dintr clasa a 11 a va fi asa și cu chimia, tezele se dau la mate, romana, franceza și doua la alegere dintre fizica, bio, chimie, iar bacalaureatul la fel, insa se ma da unul la franceza din clasa a 11 a. E dificil... Dar merita.
Depinde ce iti dorești tu pe viitor și ce materii te fascinează. Ai putea sa îmi spui?

| ΣηJΦY explică (pentru Inutarh):

Pai, sunt dintr-un oras mic, unde sunt 3 licee, unul tehnologic, unul de meserii si unul teoretic, la care imvat eu.Este un liceu destul de bun, insa profii nu isi mai dau interesul, decat cei de engleza, un singur profesor de istorie(sunt 2 doamne in scoala, dar doar una e ce trebuie, care imi preda si la clasa) si cam atat.Sincer sa fiu, sunt atat de confuz incat nici nu stiu ce m-a pasionat cu adevarat, poate doar engleza, la care am ore in privat din clasa a 3 a si pe care o studiez sau cel putin o studiam cu placere si stiu ca in clasa a 7 a m-au pasionat anatomia, dar mai ales istoria, respectiv Al Doilea Razboi Mondial si perioada interbelica. Spun "mai ales istoria" pentru ca de atunci pana acum ma cam informez zilnic in legatura cu acest subiect, citesc articole, vad filme cu tematica asta si ma si joc jocuri cu acelasi subiect.Pur si simplu, in cazul asta nu m-am limitat doar la ce mi-a predat profesorul, am studiat in plus singur in timpul liber.De asemenea, mi-am dorit si mi-ar face extrem de multa placere sa fac regie film la UNATC, insa se intra foarte greu si chiar daca as intra, facultatea nu imi ofera nimic de munca, iar in domeniul asta razbesti extraordinar de greu, poate decat daca ai parinti regizori, actori, scenaristi etc.La un moment dat ma gandeam sa fac facultatea de istorie si sa raman in universitate, iar intr-o zi sa ajung chiar profesor acolo, dar este foarte greu.

| F3d0x a răspuns:

Nu ai ce cauta la medicina de le filologie, sa fie clar! Daca va faceti chirurgi voi veti macelarii oamenii bai.Vezi-ti de umanul tau caci medicina e facultate de REAL nu de uman.Nu m-i se pare corect ca unul de la stiinte/mate-info/tehnologic sa invete 2 ani inainte de bac ca sa ia un amarat de 6-7 iar voi de la filologie sa va distrati pe parcursul liceului, apoi sa invatati cu 2-3 saptamani inainte de bac si luati 9.NU.Nu le fura locurile la facultate celor care chiar s-au straduit, care au muncit din greu.Vezi-ti de literele, limbile straine, dreptul tau.

| RokyFoxy1234 a răspuns:

Ce ai patit de ai facut aceasta mare greaseala? Realizezi ca o sa ajungi un psiholog/profesor. Realizezi ca nu o sa devi nimic in viata asta. Eu zic sa te intorci pe mate sau sa te duci pe stiinte.