| Eastwood a întrebat:

Am nevoie de câteva îndrumări.
Am terminat atât licența cât și masterul în asistență socială, deocamdată lucrez în fabrica, nu am reușit nicicum să îmi găsesc în domeniu, se cere experiență, etc. (Nu vreau să lucrez toată viața în fabrică și târziu mi-am dat seama că am ceva divergențe cu jobul de asistent social).

Mă gândeam să urmez un curs de calificare, însă nu știu care... aș încerca orice domeniu, nu cred că am vreun skill în ceva anume ca să urmez ceea ce îmi doresc.

Ce curs de calificare aș putea urma?
Câteva idei și dacă totuși după finalizarea acestuia v-ați angajat.

Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Cu asistenta sociala daca nu ma insel te poti angaja la primarie, din moment ce ai si masterul ai sanse foarte mari sa obti un post. Problema la tine este ca nu ai incercat indeajuns de mult sa cauti ceva mai ok, te dai batut prea usor.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu dacă terminam AS, făceam cursul de psihoterapie integrativă, ține vreo 2 ani, dar e lejer și terapia e tot mai căutată.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Un curs de calificare nu îți oferă experienta in domeniu. Experienta in domeniu înseamnă sa fi lucrat macar 1 an in acel domeniu. Dar căuta sa te angajezi in domeniul respectiv la o instituție care nu cere experienta decât studii, chiar daca nu e pe placul tau. Iar după 1 an sau cați pretinde alte instituții ca experienta te poți înscrie la concurs pentru postul respectiv. Cred ca la primarii te poți angaja fara experienta, deoarece nu este înghesuială pentru cei cu facultate+ masterat.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Daca tot ai o facultate e pacat sa nu te folosesti de ea. Ai putea sa faci cursul de pedagogie pentru a deveni profesor.