| BitKode a întrebat:

Am o intrebare, am 15 ani sunt in a-VIII-a si vreau sa fiu pilot de vanatoare.Nu vreau sa dau la liceul militar pentru ca se intra foarte greu. Vreau sa dau la un liceu foarte bun Colegiul National Vladimir Streinu din Gaesti, Dambovita la sectia mate-info.Eu sunt bun la matematica cea mai mica nota e 8 si la informatica nu am avut niciodata 9, am avut numai 10.La romana am inceput bine am 10 si un punct pentru activitate la urmatoarea lucrare.Si in rest la celelalte impusc note am 8, 9,10 dar cele mai multe de 10.Am inteles ca pilotii de vanatoare trebuie sa aiba maximum 180 cm inaltime, eu am 187 si cred ca pana la 18 ani o sa fac 190-195 si nu stiu ce sa fac. Daca este adevarata faza cu inaltimea imi spuneti si mie ca sa ma fac, ce rost mai are viata daca nu imi pot indeplinii visul.Nici o meserie nu imi place,dar in schimb pilot de vanatoare este minunat, simti ca esti liber la mansa unui avion, pregatire sa rezisti la o putere mare de 8-9 G. Nu stiu ce sa fac de ce a trebuit sa fiu asa de inalt.Nu mai vad rostul! Cine ma lamureste in legatura cu informatiile mele primeste funda.

Răspuns Câştigător
| IonutPutinica a răspuns:

Ca sa ajungi pilot militar invata bine matematica, engleza si fizica.
Si nu, ai inteles tu gresitwinking, ca sa fii pilot militar trebuie sa ai minim 1, 75 inaltime la baieti si 1, 70 fete.
Invata bine si poti da la o unitate militara, de exemplu Bobocu.Eu sunt din Buzau si stau la vreo 10 km de Bobocu, si acelasi lucru mi-l doresc si eu.
Multa bafta happy