| Stefan_Robert_1990 a întrebat:

am o intrebare, momentan sunt in liceu UCECOM Spiru Haret si as vrea sa ma mut in,, VIILOR" am auzit ca se face si practica pe aeronavele de la RYANAIR si de mult imi doresc sa devin insotitor de zbor, nu numai pentru bani ca se castiga pentru ca vezi peisaje frumoasa, te distrezi, zambesti pasagerilor poate cineva sa imi dea mai multe detalii legat de intrebare?
Dau funda si multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, așa ai șanse mari să devii însoțitor de zbor astfel.
E o meserie romantică, dar nu așa de simplă ca în filme.
Turele la marile companii nu țin seama de nevoile tale de somn.
Sunt diferențe de fus orar, ziua este uneori de 24 de ore in cauza asta, azi ești la lucru ziua, dar ajung într-un loc tot pe zi, iar la tine în creier e noapte. Dacă nu te odihnești nu poți intra în tura următoare să muncești cum trebuie. La înălțimi mari la care sboară avioanele moderne nu ai scut împotriva radiației cosmice care provoacă cancer în timp. Salarul e bun, dar nu faci avere cu el. E o meserie de tinerețe, dar nu ieși cu ea la pensie, nu ai văzut îmsoțitori de bord cărunți, numai fete tinere.

| Stefan_Robert_1990 explică (pentru sadrian46):

Pai faza e ca am doar 17 ani si as vrea sa stiu daca la Viilor se face asa ceva daca e cu adevarat practica

| sadrian46 a răspuns (pentru Stefan_Robert_1990):

Ce e aia Viilor?