| NuclearGandhi a întrebat:

am o mică criză de personalitate în legătură cu cariera mea viitoare. Eu simt o atracție spre psihologie dar doresc în același timp și o situație materială bună sau măcar decentă, din materialele din care m-am informat joburile nu sunt multe și până și cele existente nu prea au salarii mari. Cum este piața muncii in domeniul psihologiei? Cât de greu e să găsești un job cu salariu decent la început? Crește salariul pe parcurs?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

Nu sunt psiholog şi nici nu lucrez în domeniu, dar îmi doresc şi de asta şi sunt la Facultatea de Psihologie. Acum câţiva ani am trecut printr-o perioadă în care am avut nevoie de psiholog, aşa că am căutat unul şi am găsit mai mult decât atât. Acel terapeut nu doar că m-a ajutat să mai trec peste problemele personale, ci m-a ajutat şi cu răspunsul la întrebările ce ţineau de acest domeniu şi de cum funcţionează lucrurile acolo.

Din ce mi-a spus acesta, nu este un drum tocmai lin până în vârf, dar dacă îţi doreşti cu adevărat şi eşti dispus/ă să lupţi pentru visul tău, merită. Da, salariul creşte în funcţie de experienţa psihologului (se plătea 100-150 de lei la psihologul la care am fost eu, şi avea destul de mulţi clienţi zilnic). Cu locurile de muncă, nu-s sigură, dar când aduceam vorba despre asta la şedinţele noastre, mă asigura că pot găsi sau îmi pot înfiinţa chiar propriul cabinet, dacă chiar vreau asta şi mă chinui puţin. Personal, chiar am văzut ştiri cu referire la faptul că începe să fie tot mai multă nevoie de psihologi în zilele noastre, aşa că e foarte posibil să fie adevărat?‍♀.

Din păcate, pentru că nu lucrez în domeniu, nu te pot ajuta prea mult, dar am zis că cele câteva informaţii pe care le-am primit direct de la o persoană din domeniu te-ar putea ajuta să-ţi faci o idee despre asta. Am găsit şi o postare a unei persoane care a terminat facultatea de psihologie şi lucrează ca psihoterapeut, şi cred că îţi va răspunde mult mai bine la întrebările pe care le ai: https://psihoterapeutintegrativ.ro/......sihologie/

Îţi doresc mult succes cu alegerea carierei şi tot ce îţi propui să faci pe viitor, şi să nu te laşi influenţat/ă de ce îţi spun sau ce cred ceilalţi că ar fi mai bine pentru tine. Doar tu ştii ce e bine pentru tine şi, chiar dacă poate fi greu la început şi pe parcurs, merită să lupţi pentru asta! ☺

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"atracție spre psihplogie dar doresc în acelaș timp și o situație materială bună"

fals: de ce crezi că cele două se exclud reciproc? Dacă ești bun (realmente) in ceva, problema cu situația materială nu se mai pune

| TheGentleman a răspuns:

Mergi pe criminalistică. Poți trăi regește

| FoundYouLover a răspuns:

Pai durează până îți faci un renume că psiholog. Daca ai cabinet iei salariu în funcție de câți pacienți ai și cât de des vin (o dată pe săptămână, de doua ori, i dată la două săptămâni sau o luna), dar gândește-te, la început, când nu te știe nimeni e mai complicat. Daca chiar vrei recomanda-te rudelor și prietenilor, cu cât mai mulți cu atât mai bine și fă-ți neapărat publicitate online in mai multe locuri, și pe bine cunoscutul Facebook.

| NuclearGandhi explică (pentru sierra1):

Deoarece nu prea am găsit sau cel puțin nu am reușit eu personal să găsesc multe joburi în acest domeniu și am primit opinii mixte irl