| Bogdanmanolachi a întrebat:

Merita sa faci o facultate de psihologie? Se caută pe piata muncii?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Consider că merită doar dacă îți dorești tu asta foarte mult și ai aptitudini că altfel pentru România mi se pare saturată piața.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu se caută, dar te descurci cu orice facultate dacă te pasionează.

| Cosmin86 a răspuns (pentru supadeceapa):

Cunosc destui care au cabinete private si au clienti de dimineata pana seara si iau cam 180-200 de lei pe ora.
Pe scurt, oamenii aia fac in jur de 1200-1400 de lei / zi lucratoare.

| supadeceapa a răspuns (pentru Cosmin86):

Ca să-ți deschizi un cabinet privat trebuie să ai bani, ca să îți faci clientelă îți trebuie timp și experiență și ca să ajungi să câștigi serios din asta ai nevoie și de alte calități, nu doar de o licență laughing. Întrebarea lui e vagă și nu cred că se gândește serios la domeniul ăsta, având în vedere ce întrebări a mai pus pe aici.

| Cosmin86 a răspuns (pentru supadeceapa):

Dar si daca nu ai bani sa-ti deschizi cabinet, poti sa inchiriezi, sunt oferte de genul 400 de lei/luna si o zi pe saptamana e al dupa dupa masa (sa zicem intervalul 15-20).

Cam orice vrei sa faci serios ai nevoie de "alte calitati", nu doar de o licenta, o licenta e doar o hartie.

Răspuns utilizator avertizat
| Justme79 a răspuns:

Bună cred ca da și în special în școlii, grădinițe ar fi o foarte mare nevoie deoarece sunt copii care chiar ar avea nevoie

| OttoVonAegyssus a răspuns:

- daca ai situatia materiala buna poti incerca;
- facultatea nu e indeajuns, ai nevoie de o formare care este adesea destul de scumpa. Trebuie sa faci "supervizare" si sa mai iti iei atestat de la colegiul psihologilor;
- nu exista mare cerere pe psihologie. Fie iti gasesti la stat, fie iti deschizi cabinet privat;
- venitul tau depinde de cati clienti poti aduna. Nu exista garantii ca vei avea succes.

* Dacă îți place și te atrage, da, de ce nu, fă ceea ce îți place...