| Mihai1616263 a întrebat:

Am 22 de ani si am terminat profilul stiinte sociale + bac luat. Ideea e urmatoarea: de la 19 ani muncesc (acum am 22) intr-un anumit domeniu si am un salariu decent (aproape 2000 de lei), faza este ca nu stiu daca mai pot avansa mai mult de atat la acest job si as vrea sa incep o cariera in domeniul masinilor, si anume mecanic. Avand in vedere ca am 0 experienta in acest domeniu, care ar fi pasii pentru a deveni un mecanic calificat? (Facultate, cursuri?). Stiu ca salariul unui mecanic poate creste pana la 2500 chiar 3000 de lei. + ca in ultimul timp am o pasiune pentru masini deci chiar mi as dori sa fac asta. Astept sfaturi, pareri si raspunsuri care ma pot ajuta. Va multumesc mult!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Parca sunt ceva cursuri de calificare ca muncitor, ori facultatea de mecanica sa iesi inginer

| GdX a răspuns:

Un mecanic cu experienta castiga si 5000 ron. Tu spui ca ai 0 experienta, dar esti sigur ca asta iti doresti? Munca de mecanic nu este una usoara. Mizerie, ulei, bataie de cap foarte multa. Simti ca te atrage? Daca meseria in sine nu te atrage, nu iti recomand sa o faci, chiar daca zici ca vrei sa o faci pentru bani, o sa ajungi sa o faci in bataie de joc. Ca sfat, fa ce iti place si stii ca vei face din placere, pentru ca atunci vor veni si satisfactiile salariale. Nu schimba domeniul doar pentru bani.

| Lioana a răspuns:

Nu de studii ai nevoie ci de practica. Angajeaza-te la un atelier de reparații masini si invata de la un mecanic.

| Raducons a răspuns:

Daca faci o facultate de mecanica nu vei mai avea timp de servici cel putin nu cu program fix si cursuri nu am auzit sa se faca de mecanica,dar daca esti pasionat o sa inveti la locul de munca cu timpul sa faci de toate, daca gasesti curs faci cursul.
Incearca si facultatea poate te descurci, acolo nu era asa concurenta, cel putin asa stiu eu, poate te incrii pana incep cursurile,