| EyesSad17 a întrebat:

Buna,am si o eu o problema extrem de ciudata legata de subiectul " jobul secolului ". Sunt la postliceala deocamdata nu sunt sigura ca voi continua cu postliceala ci s-ar putea sa ma inscriu la o facultate, stiti doar sa ai job asigurat. Bineinteles la ce ma pricep si unde imi e usor.Va da-ti seama ca nu ma bag unde se tin orele cu matematica, chimie, fizica.Mai ales daca eu nu o inteleg si nu PRICEP Bun, ideea ati inteles-o.Problema mea este avand o intrebare extrem de ciudata si copilareasca. Daca eu fac o scoala, facultate, postliceala. Studiez domeniul pe care mi-l doresc sa-l pratic, ma intrebasem daca se merita sa fac?! Ah am uitat sa specific MA PRICEP in domeniul respectiv.De ce sunt nevoita sa-mi schimb de la 180 de grade pentru un singur motiv ca nu se cauta asa usor Ci se gasesc foarte usor lejer cu bani destui de It-ist, Programator,Medic,Asistent Medical,Politehnic, Iginerie. Operator si nu mai stiu ce De ce nu s-au facut numai facultati de asa ceva daca asta se cauta pe PIATA MUNCII. Daca toti cautam doar pe astea ce ne mai trebuie cele umane Eu zic ca sunt extreme, ori foarte rau ori foarte bine UNDE E CALEA DIN MIJLOC? Aici sunt cei mai multi inclusi AIA SOMERII DE LUX NU ISI GASESC LOC DE MUNCA PENTRU CA OARECUM EL E DE VINA CA NU SE PRICEPE IN DOMENII REALE.VEDETI UNDE SE PUNE PROBLEMA. DACA DUMNEZEU NU L-A INZESTRAT CU CIFRE CI CU JOCUL CUVINTELOR, DE CAND PANA CAND OAMENII SUNT LA FEl Noi astea pe uman ce trebuie sa facem ca sa traim decent? sa plecam in Anglia Germania in tarile astea dezvoltate pentru a fi ce? ingrijitori de batrani, spalator de masini, a.s.m. pentru un salariul decent neavand aici in Romania.

AM AJUNS SA-MI PARA RAU CA NU M-A NASCUT MAMA IN ANII 80!
SA REGRET CA FAC O SCOALA CA VOI STII PERFECT CA NU IES EXCAT CE-MI PLACE. PASIUNEA MEA ESTE SA AJUT OAMENI -ASISTENT SOCIAL.DAR VEZI TU INAINTE DE PASIUNE MEA MAI INTAI TRECE PRIN STOMAC.

INTREBAREA MEA ESTE CE TREBUIE SA FAC SA MA AXEZI PE CE SE CERE PE PIATA MUNCII CHIAR DACA NU MA PRICEP SAU SA PLEC INSTRAINATE SA MUNCESC ACOLO PE CEVA UMAN.CA AICI NU ESTE NEVOIE DE ASISTENT SOCIAL, PSIHOLOG,PSIHIATRU,CUAFOR, STILIST, ETC DOAR CELE UMANE PE NISTE SALARII, IMI CER SCUZE DE RAHAT

1 răspuns:
| Glumet a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa te gandesti ce vrei sa faci, dar sa iei in calcul si ofertele de pe piata muncii.